• انتشار: 8 آوریل 2021
  • ساعت: 10:27
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 56447
پرینت

نی: حکومت اسناد قابل قبول مبنی بر بازداشت عاملان ترور یما سیاوش ارائه کند

حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، از حکومت خواسته است اسناد قابل‌قبول مبنی بر بازداشت عاملان ترور یما سیاوش، گوینده‌ی پیشین طلوع‌نیوز، ارایه کند.

در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه (۱۸ حمل)، از سوی دفتر نی نشر شده، آمده است: «امرالله صالح معاون اول ریاست‌جمهوری، از بازداشت عاملان ترور یما سیاوش خبر داده است. اگر این خبر واقعیت داشته باشد و بازداشت‌شدگان، عاملان اصلی ترور سیاوش هستند، حکومت باید هرچه زودتر اسناد مرتبط به آن را ارایه کند.»

بر اساس اعلامیه، اگر حکومت حاضر به ارایه‌ی اسناد قابل‌قبول در این زمینه نباشد، نمی‌توان گفت در راستای بررسی قتل‌های هدف‌مند خبرنگاران، پیشرفتی صورت گرفته است.

نی، افزوده است: «خانواده‌ی یما سیاوش، این بازداشت‌ها را دروغین توصیف کرده‌اند.»

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، روز چهارشنبه (۱۸ حمل)، در برگه‌ی تویترش نوشت نیروهای پولیس، یک گروه ۱۱ نفری از اعضای طالبان را بازداشت کرده‌اند که در بمب‌گذاری‌ها و قتل یما سیاوش دست دارند.

آقای صالح، نوشته است از رسانه‌های داخلی، نهادهای حقوق‌بشری و جامعه‌ی مدنی نیز خواسته شده تا از نزدیک پرونده‌ را بررسی و با تروریست‌های بازداشت شده مصاحبه کنند.

یما سیاووش، گوینده‌ی پیشین طلوع‌نیوز، در دهم عقرب سال گذشته، در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی در کابل، کشته شد. او، هنگام رفتن به سوی کارش که تازه در آن مقرر شده بود، مورد حمله قرار گرفت. آقای سیاوش، حدود دو هفته پیش از ترورش، به عنوان مشاور روابط عامه بانک مرکزی افغانستان استخدام شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.