• انتشار: 20 ژوئن 2016
  • ساعت: 18:23
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10214
پرینت

نی، از افزایش خشونت علیه خبرنگاران اظهار نگرانی کرد

دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) با بیان اینکه در یک ماه گذشته ۱۰ قضیه خشونت علیه خبرنگاران در سراسر کشور ثبت شده است، از افزایش خشونت علیه خبرنگاران ابراز نگرانی کرد.

مسوولان، دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) امروز (دوشنبه) در یک نشست خبری تصریح کرد که طی یک ماه گذشته ۱۰ قضیه خشونت علیه خبرنگاران در نقاط مختلف کشور ثبت شده که ۲ مورد آن قتل بوده است.

صدیق توحیدی، رییس نی، با بیان اینکه این خشونت‏ها نگرانی های زیادی را برای فعالان رسانه‏ای به وجود آورده است خاطر نشان کردند که خشونت‌های صورت گرفته شامل ۲ مورد قتل، ۴ مورد لت و کوب و ۴ مورد تهدید است.

براساس گفته های مسوولان این نهاد؛ در سال‌های اخیر خشونت علیه خبرنگاران افزایش یافته اما این رقم در سال جاری نگران کننده است.

این در حالی است که هفته گذشته ۱ خبرنگار خارجی و ۱ خبرنگار افغان در ولایت هلمند از سوی گروه طالبان به قتل رسید.

مسوولان این نهاد همچنان با تاکید بر اینکه قانون دسترسی به اطلاعات حق خبرنگاران است، میگویند که اخیراً برخی از فرماندهان پولیس در ولایات‌ حاضر نمی‌شوند تا اطلاعات را در دسترس خبرنگاران قرار بدهند.

آنان، ولایات‌ هرات، قندهار، بلخ، سرپل و برخی از ولایات‌ دیگر را از ساحاتی خواندند که حق دسترسی به اطلاعات در آن مناطق بیشتر مورد محدودیت قرار می‌گیرد.

مسوولان نهاد نی، تاکید کردند که وزارت داخله باید در این قسمت توجه جدی داشته باشد تا معلومات سریع و موثق در دسترس رسانه‌ها و خبرنگاران قرار بگیرد.

در همین حال خبرنگاران افغان نیز از افزایش خشونت علیه شان، اظهار نگرانی کرده از دولت میخواهند که به تعهدات خود عمل کرده مصوونیت آنان را تامین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.