اجتماعیبرگزیده ها

نیویورک تایمز: شورای قندهار به شمول ملا هبت الله مانع بازگشایی مکاتب ثانوی دختران است

نیویورک تایمز به نقل از مقامات طالبان گزارش کرده که کابینه حکومت سرپرست طالبان از بازگشایی مکاتب به روی تمام دختران در ماه حمل سال جاری حمایت کرد، اما شورای قندهار متشکل از ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان و دیگر ملاهای تندرو مانع آن شد.

در گزارش آمده که کابینه طالبان در کابل صلاحیت تصمیم گیری درباره این موضوع را نداشت.

لازم به ذکر است که در ماه حمل سال جاری و علیرغم وعده های پیشین وزارت معارف حکومت سرپرست طالبان مبنی بر بازگشایی مکاتب به روی تمام دختران، این وزارت صبح روز سوم حمل در یک اطلاعیه فوری اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی مکاتب متوسطه به روی دختران بسته می ماند و بازگشایی آن منوط به دستوری رهبری طالبان است.

روز قبل از صدور این اطلاعیه، تقریبا تمامی مقام های ارشد طالبان به قندهار رفته بودند تا در یک نشست که گفته میشد ملا هبت الله آخندزاده نیز حضور دارد اشتراک کنند.

مقامات امریکایی به نیویورک تایمز گفته اند که نمایندگان طالبان به طور پیوسته به آنان اطمینان می‌دادند که مانع تحصیل دختران افغان نخواهند شد؛ اما ظاهرا روی این مساله در میان طالبان اتفاق نظر وجود نداشته است.

نیویارک تایمز به نقل از چند مقام طالبان که روزنامه هویت شان را فاش نکرده، گزارش داد که اکثریت اعضای کابینه طالبان، به شمول سراج الدین حقانی و مولوی یعقوب مجاهد، از بازگشایی مکاتب به روی تمام دختران حمایت کردند.

با این حال، یک مقام طالبان در وزارت معارف گفت: «وقتی ما برنامه بازگشایی مکاتب را به کابینه فرستادیم، آنها پاسخ دادند که صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد این موضوع حساس را ندارند.»

مقامات طالبان گفتند که در شورای رهبری طالبان در قندهار پس از چند روز بحث با بازگشت دختران به مکتب مخالفت شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا