• انتشار: 9 می 2018
  • ساعت: 11:48
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 28115
پرینت

نیروی هوایی: ۶۰ خلبان هلی کوپترهای بلک هاوک، شروع به کار کردند

فرمانده نیروی هوایی افغانستان می گوید که ۶۰ تن از خلبان هلی کوپترهای بلک هاوک پس از پایان دوره های آموزشی شان، شروع به کار در نیروی هوایی کشور کردند.

 

جنرال محمد شعیب فرمانده نیروی هوایی افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت که ۶۰ تن از خلبانان و نشان زن های هلی کوپترهای بلک هاوک پس از تکمیل دوره های آموزشی شان به وظیفه خود آغاز کردند.

آقای شعیب گفت که از ۶۰ خلبان یاد شده، ۹ تن آنان در خارج از کشور و ۵۱ تن دیگر در میدان هوایی کندهار، آموزش های لازم را برای خلبانی هلی کوپترهای فوق پیشرفته بلک هاوک فرا گرفته اند.

به ‌گفته ی جنرال شعیب، هلیکوپترهای بلک هاک برای حمایت و اکمالات نیروهای امنیتی افغانستان در میدان‌های نبرد فعالیت می‌کنند.

جنرال محمد شعیب؛ فرمانده کل نیروهای هوایی گفت: «این هیلکوپترها در خدمت نیروهای دفاعی و امنیتی ما خواهند بود، این پیلوت‌ها در جریان روز برای مشق و تمرین و آموزش سایر مسایل می ‌پردازند و از طرف شب برای پروازهای شبانه آماده هستند.»

وی افزود، در حال حاضر ۳۰۰ محصل افغان در رشته‌های مختلف قوای هوایی در ایالات متحدۀ امریکا، جمهوری چک، اسلواکی و امارات متحدۀ عربی مصروف آموزش اند.

جنرال محمد شعیب می‌گوید، قوای هوایی افغانستان تاکنون ۱۳ هیلکوپتر بلک هاک به دست آورده و بر اساس پلان همکاری امریکا با قوای هوایی کشور، بیش از ۱۵۰ هلیکوپتر بلک هاک در چندین مرحله به افغانستان سپرده خواهد شد.

مقام‌های افغان و متحدین امریکایی آنها می‌گویند، تلاش‌ها ادامه دارد تا قوای هوایی افغانستان در چند سال آینده به یک نیروی فعال، مجهز و معیاری مبدل شود.

امریکا علاوه بر تسلیم‌ دهی هلیکوپترهای بلک هاک و دیگر هلیکوپترهای نظامی، تعدادی از طیاره‌های جنگی‌ «A-29» سوپر توکانو را هم به قوای هوایی افغانستان کمک کرده که در حال حاضر در نقاط مختلف کشور در عملیات بر ضد شورشیان مخالف سهم دارند.

این در حالی است که ارتش امریکا ماه گذشته گفت، نیروهای هوایی افغانستان برای اولین بار استفاده از بمب‌های رهبری شده توسط لیزر را آغاز کردند.

نیروهای هوایی افغانستان در حالی تجهیز و تقویت می‌شوند که نگرانی‌ها در مورد تلفات افراد ملکی در نتیجۀ حملات هوایی افزایش یافته ‌است.

اما وزارت دفاع افغانستان و ناتو تأکید می ‌کنند که در جلوگیری از تلفات افراد ملکی‌ توجه جدی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.