- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

نیروی هوایی افغانستان در حال گسترش پوشش هوایی اش است

نیروی هوایی افغانستان که زمانی قویترین نیروی هوایی منطقه بود، طی سالها جنگ داخلی و حکومت طالبان به شدت آسیب دید و تقریبا تمامی زیرساخت های آن نابود شد.

اما زمانی که متحدان غربی افغانستان در سال ۲۰۰۷ تصمیم به بازسازی نیروی هوایی کشور گرفتند، تنها تعداد انگشت شماری جنگنده میگ روسیه باقی مانده بود.

جیمز اسمیت سخنگوی واحد ۴۳۸ نیروی هوایی آمریکا که مسئولیت آموزش نیروی هوایی افغانستان را به عهده دارد، می گوید “هم اکنون ۷۸ خلبان آموزش دیده در نیروی هوایی افغانستان در حال خدمت می باشند.”

وی اما می افزاید نیروی هوایی افغانستان همچنان راهی طولانی برای پیمودن دارد. نیروی هوایی افغانستان هم اکنون در حدود ۱۰۰ پرنده دارد. این پرنده ها شامل ۲۷ فروند هلی کوپتر جنگی (MD-530)، ۲۰ فروند هواپیمای کوچک سوپر توکانو (A-29) و تقریبا ۵۰ فروند هلی کوپتر انتقال دهنده روسی (Mi-17) می شوند.

جیمز اسمیت علاوه می کند ” گروه های مسلح به شمول شورشیان طالبان به خوبی می دانند که نیروی هوایی افغانستان با دارا بودن ۳ پایگاه اصلی هوایی (پایگاه هوایی کابل، کندهار و شیندند ولایت هرات) می تواند در هر نقطه ای از کشور علیه آنان حملات راه اندازی کند.”

او گفت “من یک مرتبه در یک هلی کوپتر (MD-530) هنگام شلیک یک راکت بوده ام، و باور کنید، اصلا شوخی بردار نیست.”

شورشیان طالبان پس از خروج نیروهای خارجی از کشور در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، سطح حملات شان را افزایش داده اند، به حدی که گفته می شود سال گذشته، بیش از ۵ هزار تن از نیروهای امنیتی جانشان را در درگیری با این شورشیان از دست دادند.

ناتو همزمان با آموزش خلبانان به آموزش هماهنگ کننده های تاکتیکی بر روی زمین برای نیروی هوایی افغانستان می پردازد تا این نیروها گوش و چشمان خلبانان بر روی آسمان باشند.

به همین منظور، تمریناتی در این زمینه در ولایت لوگر برگزار شده است تا مهارت های این خلبانان جوان و هماهنگ کننده های تاکتیکی بر روی زمین مورد آزمایش قرار گیرد.

اندر جانیسن ناظر این تمرینات می گوید “زمانی که در آسمان هستید، بسیار دشوار است تا تشخیص دهید که چه کسی بر روی زمین است. شما نیاز به شخصی بر روی زمین دارید تا همه چیز را برای شما کاملا توضیح بدهد.”

اکرام کارآموز ۲۲ ساله که لیاقت خوبی نیز از خود تاکنون نشان داده، از عملکرد هم صنفی اش ساحل زیاد خشنود نیست، با وجود اینکه ساحل با وسیله لیزری دستش کمک کرد راکت به هدف از پیش تعیین شده اصابت کند.

اکرام می گوید “آنها زیاد حرف می زنند، این بسیار وقت می گیرد.”

لازم به ذکر است که هماهنگ کننده های تاکتیکی بر روی زمین باید سه نکته اصلی را در عملیات شان در نظر بگیرند که شامل موقعیت خودشان، موقعیت دشمن و وجود هر گونه غیرنظامی در منطقه عملیاتی می باشد.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان در گزارشی تازه پیرامون افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان نوشت که طی ۹ ماه گذشته ۱۳۳ غیرنظامی در حملات هوایی کشته شده و ۱۵۹ تن دیگر زخمی شده اند که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۷۲ فیصد افزایش یافته است.

جنرال وهاب وردک فرمانده نیروی هوایی کشور در این رابطه می گوید “متاسفانه طالبان معمولا در خانه های غیرنظامیان پنهان می شوند. ما اما دستور صادر کرده ایم که از بمباران مناطق مسکونی خودداری کنند، اما اغلب از این دست رویدادها در جنگ بوقوع می پیوندد.”

اندر جانیسن می گوید “هماهنگ کننده های تاکتیکی بر روی زمین نقش بسیار مهمی در کاهش تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروی هوایی افغانستان دارند. و از سویی دیگر، خلبانان صلاحیت این را دارند که ماموریت را در صورت لزوم لغو کنند.”

وی همچنین می گوید که خلبانان جوان همچنین به طور خلاصه آموزش می بینند که چگونه می توانند تلفات غیرنظامیان را در عملیات ها کاهش دهند.

در همین حال، فرمانده نیروی هوایی کابل می گوید “پرواز آرزویی برای بسیاری از جوانان در افغانستان است. تقریبا ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ متقاضی برای پیوستن به هر دسته نیروی هوایی کشور وجود دارد.”

از این تعداد، تنها یک صد متقاضی ۱۸ تا ۲۶ ساله در گزینش اول انتخاب می شوند. تمامی متقاضیان بررسی اطلاعاتی می شوند، و هر یک باید توسط دو افسر بر حال در نظام ضمانت شوند که هیچ رابطه ای با دشمنان ندارند.

اغلب گزارش هایی مبنی بر تیراندازی نیروهای امنیتی افغانستان به سوی نیروهای ائتلاف شنیده می شود.