• انتشار: 1 آوریل 2021
  • ساعت: 22:17
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 56080
پرینت
طرح حکمتیار برای صلح افغانستان

نیروهای خارجی و حکومت دست نشانده دو عامل اصلی تداوم جنگ در افغانستان می باشد

رهبر حزب اسلامی می‌گوید طرح این حزب، به طرح‌های جناح‌های دیگر شباهت دارد و تنها فرق آن با طرح سایر جناح‌ها در این است که در طرح حزب اسلامی تأکید بر خاتمهٔ جنگ است.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان می‌گوید این حزب برای حل بحران کشور طرحی را ارائه کرده‌است و آن را در اختیار طرف‌های تأثیرگذار در قضهٔ افغانستان اعم‌از خارجی و داخلی قرار داده است.

او می‌افزاید این طرح در رابطه با انتخابات و عدم تقسیم قدرت به جناح‌های درگیر و یک حکومت قابل قبول به همه، دارای سابقهٔ نیک که متهم به غارت و چپاول‌گری نباشد در نظر گرفته شده‌است.

رهبر حزب اسلامی می‌گوید این طرح، به طرح‌های جناح‌های دیگر شباهت دارد و تنها فرق آن با طرح سایر جناح‌ها در این است که در طرح حزب اسلامی تأکید بر خاتمهٔ جنگ است.

وی اظهار داشت دو عامل اصلی جنگ در افغانستان حضور نیروهای خارجی و حکومت دست‌نشاندهٔ این نیروها در کشور است.

به گفته‌وی: « رفتن از صلح به جنگ آسان است اما از جنگ به صلح دشوار.»

او اضافه‌کرد از طرح حکومت مبنی بر انتخابات زودهنگام روشن است که حکومت زیر فشار قرار دارد و آنان درک کرده‌اند که آمادهٔ انتقال قدرت باشند.

این در حالی‌ست که آقای حکمتیار اعلام کرده‌است فردا هوادارانش راهپیمایی‌ را در شهر کابل آغاز می‌کنند.

آقای حکمتیار در ماه قبل در برابر حکومت اعلام جنگ کرده گفته بود که اگر به خواسته‌های آنان مبنی بر رهایی ۳۰ هزار زندانی این حزب اقدامی صورت نگیرد، ارگ را محاصره و اشرف غنی را از قدرت برکنار می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.