• انتشار: 12 ژانویه 2017
  • ساعت: 12:55
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 17425
پرینت

نیروهای آمریکایی کشته شدن ۳۳ غیرنظامی را در عملیات مشترک شان در کندز تایید کردند

نیروهای آمریکایی در افغانستان طی بیانیه ای تایید کردند که ۳۳ غیرنظامی در جریان عملیات مشترک این نیروها با نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت کندز کشته شدند.

در بیانیه نیروهای آمریکایی آمده است «نیروهای آمریکایی در افغانستان تحقیقات شان را در خصوص اتهام کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان در جریان یک عملیات مشترک این نیروها با نیروهای امنیتی افغانستان در تاریخ دوم و سوم ماه نوامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) در قریه بزکندهاری در ولایت کندز تکمیل کردند. تحقیقات متاسفانه نشان داد که ۳۳ غیرنظامی در جریان این عملیات کشته شده و ۲۷ تن دیگر زخمی شدند. نیروهای آمریکایی در دفاع از خودشان و نیروهای امنیتی افغانستان به گلوله باری طالبان که در خانه های غیرنظامیان مستقر شده بود، پاسخ دادند.»

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت «بدون در نظرداشت موقعیت، من عمیقا از کشته شدن غیرنظامیان بی گناه اظهار تاسف می کنم.»

وی افزود «در آن موقع، طالبان انتخاب کرد که در میان غیرنظامیان پنهان شود و به نیروهای امنیتی افغانستان و آمریکایی حمله کند. می خواهم به محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و مردم افغانستان اطمینان بدهم که ما تمامی اقدام های ممکن را در نظر می گیریم تا از جان غیرنظامیان افغانستان محافظت نماییم. و ما همچنان از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می کنیم تا از کشورشان دفاع کنند.»

براساس بیانیه، «آن عملیات که منجر به کشته شدن غیرنظامیان در قریه بزکندهاری ولایت کندز شد، به منظور دستگیری برخی رهبران طالبان راه اندازی شده بود. آن عملیات توسط نیروی قطعات خاص افغانستان به همراه بخش کوچکی از نیروهای آمریکایی که به منظور آموزش و مشاوره حضور داشتند، راه اندازی شده بود. اما به محض رسیدن نیروها به قریه بزکندهاری، نیروهای دوست (افغانستان) بسیار سریع با شورشیان طالبان که از چندین خانه غیرنظامیان شلیک می کردند درگیر شدند. همچنان که شدت شلیک شورشیان طالبان افزایش یافت و نیروهای امنیتی افغانستان متحمل تلفات گردیدند، نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای آمریکایی مجبور به درخواست حمایت هوایی برای دفاع شدند. از حمایت هوایی همچنان برای سرکوب طالبان که در حال شلیک به تیم تخلیه پزشکی نیروهای آمریکایی بود نیز استفاده گردید.»

و بیانیه همچنین افزوده است که تحقیقات نشان می دهد که حمایت هوایی نیروهای آمریکایی از حداقل قوت خود استفاده کرد تا تهدید طالبان را که از منازل غیرنظامیان شلیک می کرد، خنثی نماید. همچنین براساس تحقیقات، در جریان آن عملیات، هیچ غیرنظامی در میدان جنگ دیده و یا شناخته نشد. غیرنظامیانی که کشته و یا زخمی شده بودند به احتمال زیاد در داخل منازلی بودند که طالبان از آن منازل برای شلیک علیه نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای آمریکایی استفاده می کرد. از سویی دیگر، در جریان آن عملیات، یک انبار سلاح و مهمات طالبان منهدم گردید که انفجار این انبار نیز به احتمال زیاد سبب تلفات غیرنظامیان گردیده بود.

بیانیه نیروهای آمریکایی در افغانستان می افزاید «نیروهای آمریکایی در آن موقع مطابق با قوانین درگیری مسلحانه و مطابق با تمامی دیگر قوانین و سیاست های موجود در این زمینه از خود دفاع کردند. برای اینکه شدت شلیک طالبان از منازلی که توسط این گروه اشغال شده بود را نشان داد، این است که دو سرباز آمریکایی و ۳ کماندوی نیروهای ارتش افغانستان در جریان شلیک آنان کشته شدند. همچنین ۴ سرباز دیگر آمریکایی و ۱۱ کماندوی دیگر ارتش نیز زخمی شدند. از سویی دیگر، در جریان آن عملیات، دست کم ۲۶ تن از جنگجویان طالبان به شمول ۳ رهبر این گروه کشته شدند و در حدود ۲۶ تن دیگرشان زخمی شدند.»

بیانیه در پایان افزوده است که هیچ اقدام بیشتری در این زمینه صورت نخواهد گرفت زیرا نیروهای آمریکایی مطابق با تمامی قوانین موجود در زمینه درگیری های مسلحانه از خود دفاع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.