• انتشار: 30 ژوئن 2019
  • ساعت: 17:07
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35405
پرینت

نی:حکومت باید از تأمین امنیت جامعه‌ی رسانه‌ای به رسانه‌ها اطمینان دهد

نهاد حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) با نشر اعلامیه‌ای از حکومت وحدت ملی خواسته است که از تأمین امنیت جامعه‌ی رسانه‌‌ای به رسانه‌ها اطمینان بدهد.

در این اعلامیه که امروز (یک‌شنبه، ۹ سرطان) به نشر رسیده، آمده است حکومت باید به رسانه‌ها گزارش دهند که از زمان تهدید رسانه‌ها توسط گروه طالبان تا کنون در مورد تأمین امنیت رسانه‌ها چه اقدامی انجام داده است.

همچنان این نهاد گفته است حکومت وحدت ملی با توجه «جدی» به تأمین امنیت رسانه‌ها و مصئونیت جانی خبرنگاران، باید این اطمینان را بدهد که از آزادی بیان و رسانه‌ها حمایت می‌کند.

کمیسیون نظامی گروه طالبان حدود یک هفته‌ پیش (دوشنبه، ۳ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای، به شماری از رسانه‌ها هشدار داده بود اگر اعلانات تجارتی را که علیه این گروه نشر می‌کنند، متوقف نکنند، از سوی جنگ‌جویان این گروه هدف قرار خواهند گرفت.

این گروه در اعلامیه‌اش برای توقف نشر این اعلانات به رسانه‌ها فرصت یک‌هفته‌ای داده بود. این مهلت فردا (دوشنبه، ۱۰ سرطان) پایان می‌یابد.

به‌دنبال این تهدید، نهادهای حامی رسانه‌ها و شماری از مدیران رسانه‌ها به تهدید گروه طالبان واکنش نشان دادند. نهاد نی تهدید رسانه‌ها توسط گروه طالبان را «جنایت علیه بشریت» خوانده، گفته بود هیچ گروهی بر مبنای قوانین ملی و بین‌المللی نمی‌تواند رسانه‌ها را تهدید کند. همچنان فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان اعلام کرده که هیچ گروهی حق تعیین تکلیف برای رسانه‌ها را ندارد.

جان بس، سفیر ایالات متحده‌ی امریکا در کابل نیز به این تهدید گروه طالبان واکنش نشان داده و از طالبان خواسته بود که تهدید خبرنگاران را متوقف کند.

به‌دنبال آن ریاست‌جمهوری کشور نیز در اعلامیه‌ای تهدید رسانه‌ها توسط طالبان را در مغایرت با ارزش‌های انسانی و اسلامی خوانده، گفته بود که حکومت افغانستان برای تأمین امنیت خبرنگاران، دفترهای رسانه‌ها و فعالیت رسانه‌ای از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند.

همچنان نمایندگی سازمان ملل متحد نیز در واکنش به این تهدید از گروه طالبان خواست که تهدید علیه رسانه‌ها را پس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.