• انتشار: ۳ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۵:۵۰
  • سرویس: فرهنگی هنری
  • کدخبر: 68839
پرینت

نگرانی کمیسیون حفاظت از میراث فرهنگی از ثبت هنر «مینیاتور» بنام کشورهای منطقه در یونسکو

سرپرست ریاست اطلاعات فرهنگ طالبان در ولایت هرات امروز (چهارشنبه ۳ قوس) با رئیس و اعضای کمیسیون حفاظت از میراث فرهنگی کشور دیدار کرد.

در این دیدار رئیس و اعضای این کمیسیون روی مسایل مرتبط با آبدات تاریخی صحبت نموده و نسبت به از بین رفتن بافت تاریخی شهر هرات و ثبت هنر مینیاتوری به نام کشورهای منطقه ابراز نگرانی کردند.

در همین راستا، آنها خواهان ایجاد یک نمایشگاه دائمی خطوط جهان اسلام در یک مکان خاص شدند.

مولوی نعیم الحق حقانی سرپرست ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت هرات نیز ضمن ابراز قدردانی از کارکردهای این کمیسیون، آبدات تاریخی و میراث فرهنگی یک کشور را هویت تاریخی آن کشور در سطح جهان دانست.

آقای حقانی گفت که از آنجایی که ولایت هرات نظر به موقعیت جغرافیایی و تاریخی­ای که دارد در مرکز توجه مسئولان طالبان است، در آینده ای نزدیک با یک تیم واحد فرهنگی عازم کابل خواهد شد تا خواسته ها و پیشنهادات خویش را به مقامات امارت اسلامی در مرکز کشور برسانند.

گفتنی است که پرونده هنر نگارگری (مینیاتور) سال گذشته در پانزدهمین کمیته جهانی میراث ناملموس سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) توسط کشورهای آذربایجان، ترکیه، ازبکستان و ایران مطرح شد که در نهایت پس از بررسی، این هنر به عنوان پانزدهمین هنر ناملموس چند ملیتی در فهرست سازمان یونسکو ثبت شد.

اعضای کمیسیون میراث فرهنگی کشور در دیدار با مولوی نعیم الحق حقانی رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت هرات در حالی نسبت به ثبت جهانی هنر نگارگری به عنوان هنر ناملموس کشورهای منطقه ابراز نگرانی می کنند، که طالبان در دوره قبلی حاکمیت خود یکی از بزرگترین میراث های تاریخی افغانستان یعنی بت های بامیان را نابود کرد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.