• انتشار: 16 جولای 2019
  • ساعت: 16:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35985
پرینت
سناتوران:

نگرانی ها در مورد به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد

برخی نمایندگان مجلس سنا نسبت به اینکه جامعه جهانی صلح را در اولویت کاری خود قرار دهند و به انتخابات بی توجه باشند ابراز نگرانی کردند.

سناتوران در نشست امروز سه‌شنبه (۲۵ سرطان) مجلس سنا گفتند رسیدن به توافق صلح با طالبان قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ممکن نیست؛ بناً نباید تلاش‌های صلح روند انتخابات را مختل کند.

عبدالرحیم حسنیار یک عضو مجلس سنا در این خصوص گفت: “برگزاری انتخابات در وقت معینه (۶ میزان) باید یک امر قطعی باشد، هیچ پروسه‌ای نباید انتخابات را سبوتاژ کند؛ زیرا سرنوشت مردم و تامین صلح در کشور بستگی به انتخابات دارد.”

گل احمد اعظمی هم گفت صلح و انتخابات رابطه مستقیم دارد و مردم افغانستان منتظر برگزاری انتخابات در وقت و زمان معیه آن هستند و نباید یکی از این دو روند، روند دیگری را تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته او، دولت افغانستان باید از همین اکنون برای تامین امنیت انتخابات برنامه ریزی کند و طالبان نیز زمینه برگزاری انتخابات سراسری را فراهم سازند تا بتوانند با رای خود در سرنوشت کشور سهم بگیرند.

به گزارش جمهور محی‌الدین منصف نیز گفت: “اگر پیش از برگزاری انتخابات مذاکرات صلح با طالبان به نتیجه میرسد خوب، در غیر آن نباید روند انتخابات به بهانه صلح متوقف گردد.”

او با اشاره به اینکه روند کاری کمیسیون انتخابات به کندی به پیش می‌رود، هشدار داد که اگر انتخابات برگزار نشود، مشکلات در کشور بیشتر خواهد شد.

اما؛ رحمت الله اچکزی یک عضو دیگر مجلس سنا می گوید که در صورت ادامه مذاکرات صلح، گروه طالبان با برگزاری انتخابات قبل از توافق صلح موافقت نمی‌کنند؛ بناً بهتر است ابتدا روند صلح به نتیجه برسد، بعد انتخابات سراسری برگزار شود.

با این وجود، فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا با اشاره به وضعیت بد امنیتی در کشور گفت که فکر نمی‌کند روند صلح، قبل از انتخابات به نتیجه برسد؛ بناً بهتر است برگزاری انتخابات از سوی نهادهای مسوول جدی گرفته شود.

آقای مسلم‌یار خاطر نشان کرد روند صلح در اختیار مردم افغانستان نیست و بناً انتخابات نباید به تعویق افتد.

همچنین، سناتوران از ادامه نا امنی‌ها و تلفات افراد ملکی در کشور به شدت ابراز نگرانی کرده و تاکید کردند که این وضعیت مخالف با آرمان صلح طلبانه مردم افغانستان است. آنان از طرف‌های درگیر خواستند که برای حفظ جان غیر نظامیان دقت کنند.

به گفته آنان، تلفات غیرنظامیان از سوی هر طرفی درگیر جنگ که باشد، مورد پذیرش مردم نیست و دوطرف باید برای تامین صلح در کشور آتش‌بس کنند.

آقای مسلم یار نیز با انتقاد از روند صلح گفت که این روند در قطر دنبال می‌شود؛ ولی مردم افغانستان همه روزه در گوشه و کنار کشور کشته می‌شوند. به گفته او، صلح باید در افغانستان نه در قطر، جستجو شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.