• انتشار: 24 مارس 2020
  • ساعت: 15:40
  • سرویس: مصاحبه و گزارش
  • کدخبر: 42846
پرینت

نگرانی ها به قطع کمک امریکا به افغانستان/پمپئو دست خالی از کابل رفت

بعد از بی نتیجه ماندن دیدار وزیرخارجه امریکا با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله وزارت خارجه امریکا در پیوند به بُن‌بست سیاسی گفت: از این که رهبران افغانستان نمی‌توانند به یک حل و فصل سیاسی دست یابند، عمیقاً متأثر شده و ۱ میلیارد دالر از کمک‌های خود را به افغانستان کاهش می‌دهد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا روز دوشنبه(۴ حمل) در یک سفر غیر منتظره وارد کابل شد. این نخستین سفر مایک پمپئو به کابل پس از آغاز به کار حکومت جدید به رهبری رییس جمهور غنی است. سفر آقای پمپئو به کابل و دیدارش با رهبران سیاسی، واکنش‌های زیادی را نیز در پی داشت.
پس از دیدار پمپئو با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله و همچنان اعلامیه وزارت خارجه امریکا مبنی بر قطه ۱ میلیارد دالر کمک این کشور به افغانستان، نظرات متفاوتی در مورد سفر و میانجی گری آقای پمپئو مطرح شده است.
بعد از بی نتیجه ماندن دیدار وزیرخارجه امریکا با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله وزارت خارجه امریکا در پیوند به بُن‌بست سیاسی گفت: از این که رهبران افغانستان نمی‌توانند به یک حل و فصل سیاسی دست یابند، عمیقاً متأثر شده و ۱ میلیارد دالر از کمک‌های خود را به افغانستان کاهش می‌دهد.
وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌ای می‌گوید، ایالات متحده سخت متأسف است که رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله به مایک پمپئو وزیر خارجه اطلاع دادند که نتوانستند برای تشکیل یک دولت فراگیر به توافق برسند.
وزیر خارجه امریکا بعد از دیدار با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله کابل را به مقصد دوحه ترک کرد و در آنجا با ملا برادر دیدار و گفت‌وگو کرد.
با این همه، واکنش‌ها در افغانستان در مورد سفر وزیر خارجه امریکا از صفحات اجتماعی گرفته تا واکنش مشاوران و هواداران رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله خیلی زیاد بود.
شاه حسین مرتضوی مشاور ارشد رییس جمهور غنی در امور فرهنگی در صفحه فیسبوکش در مورد بی نتیجه پایان یافتن گفت‌وگوهای پمپیئو با رییس جمهور و عبدالله نوشته است: « می‌خواهند چه کاری را تکرار کنند؟ ویرانی کابل را؟ ویرانی قصر دارالامان را؟ آوار‌گی مردم را؟ زمینه‌سازی برای مداخلات کشورهای همسایه و منطقه را؟ فروپاشی نظام را؟ آیا به غیر از پیام باز گشت به گذشته، کدام پیام برای زندگی و آینده دارید؟»
آقای مرتضوی در پست دیگری نوشته است: « آیا قطع کمک‌ها راه حل است؟ قطع کمک‌ها به حیث یک گزینه اعمال فشار می‌تواند در دستور کار حکومت‌ها قرار داشته باشد، اما سوال اساسی این است که قطع کمک‌ها آیا راه حل است یا خود بر مشکلات می‌افزاید؟
آقای مرتضوی در این پست بر ضرورت همکاری در بحران کرونا تاکید کرده و گفته است که با این بحران دیگر از کمک‌های سخاوتمندانه جهان خبر نیست و دولت مردان باید برای خود اتکایی برنامه داشته باشند.
او در ادامه نوشته: اکنون بیش از هروقت دیگر در رابطه به صلح، موضوع سیاسی داخلی و مقابله با کرونا ضروت به همکاری جمعی است. افغانستان و همکاران بین‌المللی‌اش تنها با حوصله‌مندی و شکیبایی سیاسی می‌توانند بر همه مشکلات فایق شوند.
به باور مرتضوی، مردم پس از چهل سال جنگ، خشونت، خانه بدوشی و مهاجرت اکنون می‌خواهند فصل جدیدی از هم‌پذیری سیاسی، حاکمیت قانون، رفاه و آرامش را تجربه کنند.
این مشاور آقای غنی با اشاره به قطع کمک ۱ میلیارد دالی امریکا تاکید کرده، پس از ١٩ سال وقت آن رسیده است که دولت مردان افغانستان به منابع داخلی و خود اتکایی اقتصادی فکر بیشتر داشته باشند.همه باید درک کنیم که دیگر از آسمان دالر نخواهد بارید. با مشکلات کرونا از کمک‌های سخاوت‌مندانه جهان خبری نخواهد بود.
مشاور رییس جمهور غنی همچنان به عملکرد تیم ثبات و همگرایی اشاره داشته و مسئول قطع کمک امریکا این تیم را دانسته است: « لج بازی‌های سیاسی تیم ثبات سبب کاهش کمک‌های امریکا شد، از یک طرف خود را برنده اعلام می‌کند. از طرف دیگر در ملاقات‌ها خواهان ابطال نتایج انتخابات می‌شود!»
در همین حال، فضل احمد معنوی رییس ستاد انتخاباتی دسته ثبات و همگرایی نیز واکنش‌های تندی در پیوند به بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وزیر خارجه امریکا با رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله داشته است.
آقای معنوی نوشته است: « تاریخ تکرار می‌شود! آدم‌های لجوج، خود خواه، مستبد و تک محور کشور را به گروگان می‌گیرند و تا سرحد فاجعه پیش می‌روند. اما مردم بیچاره این سرزمین بهای آن را سال‌ها می‌پردازند. وقتی حرص قدرت و عقده‌های حقارت مبنای قضاوت و تصمیم گیری باشد، به نتیجه‌ای دست نمی‌یابیم. به سلامت وطن دعا کنیم».
در شبکه‌های اجتماعی نیز کاربران به این موضوع پرداخته و واکنش‌های زیادی در این مورد داشته‌اند. برخی از رییس جمهور غنی حمایت نموده و برخی دیگر از داکتر عبدالله؛ اما در یک موضوع همه اشتراک دارند- قطع کمک‌های ایالات متحده امریکا به سود هیچ کس نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.