• انتشار: ۲۳ حمل ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۲۹
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 56707
پرینت

نگرانی ها از انحصار شدن واردات دوا توسط ۵ شرکت

مسوولان اتحادیه خدمات دوایی افغانستان می گویند: دولت تصمیم دارد، فعالیت ۴۶۰ فابریکه را به انحصار ۵، فابریکه خاص مطلق به زورمندان قرار دهد.

اسدالله کاکر، رییس اتحادیه خدمات ادویه، امروز ( دوشنبه، ۲۳  حمل) در نشست خبری گفت: دولت، واردات و تولید  ادویه افغانستان را در انحصار ۵، شرکت خاص مربوط زورمندان است قرار می دهد.

آقای کاکر می گویند که واردات دوا از چندین سال بدینسو  با رقابت آزاد، توسط اتحادیه وارد می شد! اما مافیایی اقتصادی قصد دارد که تولید دوا در انحصار ۵ شرکت باشد که این امر باعث وارد شدن دوا به شکل قاچاقی را افزایش می‌دهد.

اعضای اتحادیه ادویه افغانستان، خواهان  لغو طرح و دیدگاه، پنج شرکت و در متلون های زنجیره ای آن  که انحصار است و خلاف ماده ۱۱ قانون سازمان تجارت جهانی است. می باشد.

و همچنان به اساس نیازمندی جامعه تسریع و تصویب لست غیر مجاز از جانب دولت، زیر لست موجود مجاز یک معضله در برابر تولید ادویه در کشور است.و دولت باید پروسه ثبت، کمپنی ها و اقلام تولیدی و اجازه پرفورم در زمان ثبت کمپنی ها بخاطر جلوگیری از قاچاق را اجرا کنند.
همچنان شریک ساختن بخش ادویه در بحث تسریع قانون سکتور دوایی یکی دیگر از خواست های این اتحادیه است.
اعضای این اتحادیه گفت بخاطر قانومندی، ایجاد فرصتهای کاری و خدمات اجازه جواز برای دوا خانه
 ها پرچون که از سالهای متمادی در تعلیق اند و اجرا جواز عمده فروشیها را در سر کار خود قرار دهند.
و تمدید قرار داد با کمپنی های  ادویه که در زمان کوید ۱۹ قرار داد آن با کمپنی ها صورت گرفته است.
کمپنی های مولد برای وسایل طبی و لوازم لابراتوار، خواست این اتحادیه است.
اعضای این اتحادیه گفت: انحصار ادویه افغانستان به، ۵ فابریکه خاص، واردات ادویه افغانستان را به چالش خواهند کشاند.
او گفت: در حال حاضر ۴۶۰، فابریکه دوا در سراسر افغانستان، فعالیت دارد که در صورتی، توقف ۴۶۰ فابریکه ادویه سازی به ۵ فابریکه خاص ، سکتور ادویه را به چالش خواهند کشاند.
اعضای اتحادیه گفت:در صورت بر آورده نشدن  خواست های شان، اعتراضات شان را شدت می بخشند و واردات  دوا را متوقف و درملتون ها را را مسدود خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.