فرهنگی هنری

نگرانی مسئولان فرهنگی از وضعیت موزیم و آبده های تاریخی در ولایت بدخشان

معزالدین احمدی رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت بدخشان با ارسال خبرنامه ای به خبرگزاری رها می گوید در سلسله دیدارهایش، آبدات تاریخی و ساحات باستانی موزیم شهدا در ناحیه ششم ولایت بدخشان را مورد بررسی قرار داده و نگرانی های خود را نیز ابراز کرده است.

در خبرنامه آمده است: «در جریان بررسی که ما از موزیم شهدای ولایت بدخشان داشتیم شماری از سنگ های مرمر و کاشی های آن توسط مردم تاراج گردیده است، اما مسئولین گذشته اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان به این موضوع توجه چندان ننموده اند که این مایه نگرانی های ما می باشد.»

آقای احمدی موزه شهدا در ولایت بدخشان را یاد آور جنایات کمونیست ها دانسته و گفت که در نظر دارد جهت حفظ و مراقبت آن یک کارمند و یک نگهبان استخدام نماید تا از فروپاشی این موزه تاریخی که یاد آور یک رویداد تاریخی می باشد جلوگیری شود.

او همچنین گفت: «در این موزیم نشانه های اجساد نزدیک به چهار صد تن از مردمان بومی و مجاهد پرور بدخشان که توسط رژیم کمونیستی وقت مظلومانه بشهادت رسیدند قرار دارد. اجساد این شهدا از یک قبر دسته جمعی در همین ناحیه بعدها یافت گردید، و سپس نام این منطقه بنام دشت شهدا مسمی گردید.»

مسئولان فرهنگی در بدخشان چندی پیش آبده تاریخی «پل خشتی» شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان که ۳۲۰ سال قدامت تاریخی دارد و از اثر بندش رود کوکچه و عبور موتر ها  در حال تخریب شدن قرار دارد را نیز مورد بررسی قرار داده بودند.

مسوولان اطلاعات و فرهنگ طالبان در بدخشان در جریان این دیدارها وعده داده اند که با در جریان گذاشتن وزارت اطلاعات و فرهنگ در زمینه مرمت و بازسازی آن ها اقدام خواهند کرد اما تا اکنون هیچ نوع اقدامی از طرف طالبان صورت نگرفته است.

ولایت بدخشان یکی از ولایات باستانی کشور است که صد ها آبده تاریخی، آثار باستانی و موزیم را در بطن خود جا داده است اما در طول بیست سال گذشته نیز در زمینه حفظ و نگهداری، مرمت و باز سازی آن توجه خاصی نشده و تمام این آثار های باستانی در حال نابودی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا