• انتشار: 16 نوامبر 2018
  • ساعت: 00:17
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 30509
پرینت

نگرانی سازمان ملل از وضعیت انسانی در جاغوری و مالستان

سازمان ملل متحد، اوضاع انسانی را در ولسوالی‌های جاغوری و مالستان ولایت غزنی رقت بار و به‌شدت نگران کننده توصیف کرد.

به گزارش رها، بر اساس آمارهای بخش هماهنگی امور بشردوستانۀ سازمان ملل متحد، حدود چهار هزار خانواده از این دو ولسوالی از خانه‌های شان آواره شده‌ و راهی کابل و بامیان شده اند.
در گزارش سازمان ملل آمده است در جریان جنگ‌های اخیر در مالستان و جاغوری، تلفاتی به غیرنظامیان نیز رسیده‌اند و تنها در روز یک شنبه گزارش‌هایی در بارۀ جان باختن پانزده غیرنظامی در ولسوالی مالستان پخش شدند.
این در حالی است که به گفتۀ مسئولان محلی ولایت بامیان، نزدیک به چهارهزار خانواده از جاغوری و مالستان، از جنگ‌ها به این ولایت پناه آورده‌اند.
مسئولان محلی بامیان، می‌گویند که امکانات اولیه برای کمک و همکاری به این بیجا شدگان در بامیان بسیار محدود است. آنان از مؤسسات و نهادهای کمک کنندۀ ملی و بین‌الملی خواستار همکاری هرچه عاجل در این قسمت هستند.
شماری از این آوارگان، می‌گویند که با وضعیت دشواری در ولایت بامیان بسر می‌برند: «ما از دولت می‌خواهیم که امنیت را دوباره تأمین کند و ما به خانه‌های خود برگردیم. زند‌گی این‌جان بسیار سخت است و هیچ چیز نداریم.»
جنگ‌ها در ولسوالی‌های جاغوری و مالستان غزنی از چند روز به این سو شدت یافته است و نیروهای تازه نفس و نیز سازو برگ‌های نظامی را که وزارت‌های دفاع و داخله به این ولسوالی‌ها فرستاده بودند، اکنون رسیده‌اند.
ویس احمد برمک، وزیر داخله در این باره می‌گوید: «در طی چند روز گذشته، نیروهای تقویتی و کمکی به محل فرستاده شده، مهمات و امکانات هم فرستاده شده.»
با این همه، ریاست امنیت ملی در خبرنامه‌یی که شام امروز به رسانه‌ها فرستاده گفته که یک هیئت بلندپایه مشمول لوی درستیز وزارت دفاع، معین ارشد امینتی وزارت داخله و معاون ولایتی امنیت ملی با «صدها کماندوی اردوی ملی و قطعات خاص امنیت ملی» پس از چاشت امروز وارد جاغوری شده اند تا عملیات تصفیوی علیه طالبان را آغاز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.