سیاست

نگرانی رئیس جمهور ایران از افزایش رویدادهای امنیتی در افغانستان

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در جمع سفیران کشورهای اسلامی در تهران نسبت به افزایش رویدادهای امنیتی در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت با پایان درگیری ها در افغانستان انتظار می رفت که امنیت، علم آموزی دختران و پسران چشم و دل دوستان افغانستان را روشن کند.

آقای رئیسی در اشاره تلویحی به انفجارها و حملات به مراکز آموزشی و مساجد به ویژه اماکن متعلق به شیعیان افغانستان از «روند خطرناک و هدفمند ترویج ناامنی» و «جنگی فرقه ای» در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

وی افزود که جمهوری اسلامی ایران «همواره بر مشارکت واقعی همه گروه‌های قومی، مذهبی و سیاسی در حکومت آینده افغانستان تاکید داشته است تا امکان سو استفاده دشمنان این ملت به حداقل برسد و افغانستان بعد از سال‌ها درد و رنج، روی آرامش ببیند.»

رئیس جمهور ایران علاوه کرد که «اگر فداکاری های ابومهدی المهندس و قاسم سلیمانی، فرماندهان سابق حشد شعبی عراق و سپاه قدس ایران نبود داعش در بسیاری از کشورها ادعای حکومت می‌کرد.»

وی از کشورهای اسلامی خواست برای مقابله با داعش و جریان های افراطی به صورت مشترک عمل کنند.

او همچنین پیش تر از طالبان نیز خواسته بود که جلوی حملات داعش بر مردم را بگیرد و از تعبیر «جلو گرگ‌هایی را بگیرند که به جان و امنیت مردم حمله می‌کنند» استفاده کرده بود.

قابل ذکر است که افغانستان در روزهای اخیر شاهد حملات مرگبار گسترده ای در نقاط مختلف کشور به ویژه بر اماکن مذهبی و آموزشی شیعیان بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا