• انتشار: 3 اکتبر 2018
  • ساعت: 13:47
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 29583
پرینت

نگرانی حکمت خلیل کرزی از تقابل روسیه و امریکا در افغانستان

حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه امروز در نشستی در نهاد مطالعات حقوقی و سیاسی افغانستان از افزایش  اختلاف‌ها میان امریکا و روسیه در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

در این نشست که در باره سیاست‌های خارجی افغانستان و راه‌های رسیدن به صلح برگزار شده بود، کرزی گفت که اختلافات امریکا و روسیه از اوکراین به سوی افغانستان در حرکت است و اگر این رقابت‌ها رسمی شوند، برای افغانستان پیامدهای زیان باری خواهد داشت.

حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، گفت: این اختلافات آهسته، آهسته از اوکراین به طرف افغانستان در حرکت است و هر زمانی‌که این اختلافات به تقابل دو طرف بیانجامد، برای افغانستان خطرناک خواهد بود.

آقای کرزی که از مذاکره کنند‌گان اصلی هیأت افغانستانی با پاکستان بوده است،از همکاری پاکستان در روند صلح افغانستان مأیوس شده است و می‌گوید که افغانستان نباید از چین توقع داشته باشد که بر پاکستان فشار بیاورد تا در روند صلح افغانستان کمک کند.

کرزی افزود: ما نباید از چین توقع داشته باشیم که بر پاکستان فشار بیاورد، چرا که این یک توقع بی‌جا است. و تفکیک منافع چین در پاکستان و افغانستان را درک کنیم.

در همین حال، سفیر هند در کابل از جامعه جهانی می‌خواهد که بر کشورهای حامی تروریسم فشار بیاورد.

وینی کومار، سفیر هند در کابل، گفت: «نخستین موردی که همه روی آن باید توافق داشته باشیم، این است که از حمایت تروریسم دست برداشته شود. جامعه جهانی باید بر کشورهای حامی تروریسم فشار بیاورند تا از این کار دست بردارند.

با این حال برخی از آگاهان سیاسی از سیاست‌های حکومت افغانستان درقبال پایان دادن به خشونت‌ها و رسیدن به صلح انتقاد می‌کنند.

مسعود ترشتوال، سخنگوی شورای حراست و ثبات، گفت: «صلح برای مردم افغانستان به یک سراب تبدیل شده است، هر باری که ما شعار صلح می‌دهیم، در این راه بیشتر قربانی می‌دهیم.

دولت وحدت ملی روابط تنش‌آلودی با پاکستان داشته است، اما از نُه ماه بدین‌سو روی کار مشترک در باره یک برنامه عمل با پاکستان  به توافق رسیده است اما وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که تمامی توافق‌ها روی کاغذ‌ها باقی مانده‌اند.

در این برنامه عمل پنج گروه کاری در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، نظامی، استخباراتی و مهاجرین ایجاد شده است، اما وزارت خارجه افغانستان، نظامیان پاکستان را مانع پیشرفت در کارها می‌داند.

ارتش و نظامیان بالارتبه قدرت اصلی را در پاکستان دارند و در سیاست خارجی پاکستان به خصوص در مورد افغانسان نفش تعیین کننده دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.