• انتشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۷:۴۹
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 68039
پرینت

نگرانی اقلیت های مذهبی از تداوم حملات داعش؛ طالبان باید در تامین امنیت بیشتر تلاش کنند

اقلیت های مذهبی افغانستان به ویژه شیعیان در نوعی بی اعتمادی به توانایی طالبان در تامین امنیت شان از تداوم حملات داعش ترس دارند.

تسلط دوباره طالبان بر افغانستان برا اقلیت های قومی و مذهبی این کشور هیچ دستاوردی نداشته و کشتار شیعیان و هزاره ها همچنان ادامه دارد. داعش شاخه خراسان همانند وضعیت حکومت پیشین به مساجد شیعیان حمله می کند و آنها را می کشد.  

رسانه لوموند فرانسه در مطلبی در این مورد می نویسد:«ترس از داعش و بی اعتمادی به حاکمان جدید کشور در بین اقلیت مذهبی در افغانستان که بر اثر حملات خونین عزادار شده اند، ادامه دارد.»
در یکی از حملات به شیعیان افغانستان که مسئولیت آن را داعش، رقیب و دشمن طالبان بر عهده گرفت، دست کم ۴۷ نفر کشته شدند.

از نظر داعش شیعیان افغانستان مرتد محسوب می شود کشتن آنها واجب است. داعش در دو حمله مساجد شیعیان در قندوز و قندهار که در اوایل ماه نوامبر گذشته صورت گرفت ده ها نفر را کشته و زخمی ساخت.

داعش از سویی طالبان را به دلیل مذاکره با طالبان و در نهایت امضای توافق نامه صلح در سال ۲۰۲۰ به نادیده گرفتن اهداف جهادی متهم می کند. توافق نامه صلح طالبان با امریکا در نهایت به خروج امریکا از افغانستان شد.

حملات مرگبار داعش به مساجد شیعیان در قندوز و قندهار نشان داد طالبان در تامین امنیت اقلیت های مذهبی و حتی تمام مردم افغانستان ناتوان هستند و این بیش از پیش اقلیت های مذهبی را می ترساند.

طالبان اما بارها گفته اند که امنیت  اقلیت های مذهبی را تامین می کنند اما تداوم حملات ناتوانی آنها را نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.