• انتشار: 29 ژوئن 2015
  • ساعت: 00:20
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 553
پرینت

نگاهی کوتاه بر بدهکاری های یونان

میزان بدهی های یونان ۳۲۱ میلیارد یورو، معادل ۱۷۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد شده است.

آلکسی سیپراس، نخست وزیر جدید یونان از حزب با گرایش چپ «سیریزا» در نظر دارد درباره بدهی های کشورش با طلبکاران وارد مذاکره شود.

میزان بدهی های یونان ۳۲۱ میلیارد یورو، معادل ۱۷۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد شده است.

حدود ۷۰ درصد از طلبکاران این کشور نهادهای بین المللی و یا کشورهای حوزه پولی یورو هستند. صندوق بین المللی پول ۳۲ میلیارد یورو، بانک مرکزی اروپا ۲۷ میلیارد یورو، دولتهای منطقه پولی یورو جمعا ۵۳ میلیارد یورو، و مکانیسم ثبات مالی اروپایی ۱۴۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو از یونان طلب دارند.

پیش از این نیز در سال ۲۰۱۲ طلبکاران خصوصی یونان حدود ۷۵ درصد از بدهی های این کشور به بخش مکانیسم ثبات مالی اروپا که معادل ۱۰۰ میلیارد یورو میشد را بخشیده بودند.

صف های طولانی یونانی ها در برابر عابر بانک ها برای برداشت پول از حساب هایشان

بدهی های یونان در کوتاه مدت:                                  

در کوتاه مدت یعنی از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۷ یونان باید حدود ۴۰ میلیارد یورو از بدهی هایش را به بانک مرکزی اروپا، صندوق بین المللی پول و بانکهای این کشور پرداخت کند. اما خطری که این کشور را تهدید می کند خالی شدن صندوق دولت و کاهش شدید نقدینگی آن است. با وجود این نخست وزیر یونان توقف دریافت کمکهای مالی بین المللی را در دستور کار دولت قرار داده است.

آلکسی سیپراس با سفر به بروکسل، پاریس، رم و لندن سعی دارد رهبران کشورهای اروپایی را برای بخشش قسمتی دیگر از بدهی های کشورش و اجرای یک برنامه تجدیدساختار بدهی ها مجاب کند.

در صورت عدم توافق و دست نیافتن به راه حلی درباره بدهی های یونان بار دیگر این کشور و در نهایت منطقه پولی یورو در معرض خطر بحرانی جدید قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.