• انتشار: ۳۱ اسد ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۷:۰۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 62162
پرینت

نگاهی به دفتر سیاسی طالبان در قطر!

دفتر سیاسی طالبان در قطر که در سال ۲۰۱۳ افتتاح گردید نقش ارزنده ای در مذاکرات صلح دست کم برای طالبان و آمریکا داشته است.

دفتر طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر یک ساختمان دو منزله کاملا عادی است که تنها یک حیاط کوچک دارد اما هیچ پرچمی بر سقف آن نیست و هیچ لوحه ای هم بر سر دروازه ندارد. اما از محافظین و بلوکه های حفاظتی اطراف ساختمان می توان فهمید که این یک ساختمان عادی نیست.  

طالبان بخاطر بازگشایی این دفتر مدیون آمریکا و رئیس جمهور وقت آن باراک اوباما هستند زیرا آقای اوباما بود که در سال ۲۰۱۱ با این طرح که طالبان یک دفتر سیاسی داشته باشند موافقت کرد. آمریکا که در آن موقع متوجه شده بود در جنگ پیروز نشده و از طرفی در حال رایزنی برای خروج نظامیان خود از افغانستان بود با این طرح موافقت کرد تا از این طریق بتواند مذاکرات صلح میان طالبان و دولت افغانستان و خود را پیش ببرد.

دو دلیل را می توان برای اینکه چرا قطر به عنوان مکانی مناسب برای بازگشایی چنین دفتری انتخاب شد نام برد.

اول اینکه، قطر از متحدین آمریکاست و آمریکا بزرگترین پایگاه نظامی خود در منطقه خلیج فارس را در این کشور دارد. و دوم اینکه قطر مانند افغانستان یک کشور اسلامی است اما مرز مشترک با افغانستان ندارد، از طرفی هم مقامات در قطر علاقه ای به مسایل داخلی افغانستان ندارند.

در ۲۸ جوزای ۱۳۹۲، طالبان در مراسمی بزرگ و با دعوت از چندین مقام کشورهای خارجی و خبرنگاران اقدام به افتتاح دفتر خود نمودند. دولت افغانستان گرچه در آن موقع بخاطر بازگشایی این دفتر و وجود پرچم طالبان و بنرهای این گروه که همگی «امارت اسلامی افغانستان» نوشته شده بود، اعتراض کرد، که پس از آن دفتر طالبان پرچم و بنرهای خود را برداشت و از آن زمان تاکنون به سکوت رفته است.

در دهم ماه حوت سال ۱۳۹۸ خورشیدی، ملا عبدالغنی برادر از جانب طالبان و زلمی خلیلزاد از جانب آمریکا پس از ۱۸ ماه مذاکرات سرانجام توافقنامه صلح را با یکدیگر به امضا رساندند.  

تقریبا هفت ماه پس از امضای این توافقنامه، طالبان مذاکرات با دولت افغانستان را شروع کردند، اما در میدان نبرد جنگ بشدت در جریان بود و طالبان پیشروی های نظامی سریعی داشتند.

ملا عبدالغنی برادر به همراه سایر مقامات دفتر سیاسی طالبان در قطر به کابل آمده تا بر روی چارچوب ساختار حکومتی جدید کار کنند.

در غیاب ملا برادر و دیگر مقامات طالبان، هم اکنون سهیل شاهین یکی از سخنگویان این گروه مسئولت گرداندن دفتر قطر را بر عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.