• انتشار: 3 می 2018
  • ساعت: 17:30
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 27974
پرینت

نگاهی اجمالی به وضعیت خطرناکی که خبرنگاران با آن مواجه اند

روز دوشنبه هفته جاری، یک مهاجم انتحاری خود را در میان خبرنگارانی در منطقه شش درک شهر کابل منفجر کرد که برای پوشش رسانه ای انفجار قبل از آن آمده بودند. در این رویداد دست کم ۲۶ تن به شمول ۹ خبرنگار جان خود را از دست دادند.

هر گاهی یک بمب در کابل و یا منطقه ای دیگر در کشور منفجر می گردد، رسانه ها به آن نقطه سرازیر می گردند. خبرنگاران به سرعت تصاویر وحشتناکی از صحنه های مختلف انفجار مخابره می کنند، در حالیکه خود بکس های کلان و لوازم های سنگین به دوش دارند.

روز دوشنبه هفته جاری یک بمب در منطقه شش درک شهر کابل منفجر شد. اما تقریبا ۴۰ دقیقه بعد یک انفجار دیگر در همان نقطه صورت گرفت. مهاجم انتحاری دوم خود را در پوشش تصویربردار رسانه ای جا زده بود و در میان خبرنگاران خود را منفجر ساخت.

به انضمام شمار خبرنگارانی که در این حمله جان خود را از دست دادند، شمار خبرنگارانی که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون جان خود را از دست داده اند به ۲۶ تن رسید. با این وجود، براساس گزارش یک کمیته محافظت از خبرنگاران، شمار خبرنگارانی که جان خود را در سال جاری میلادی از دست داده اند، نسبت به سال ۲۰۰۹ که در آن ۷۵ تن به دلایل مختلف مانند قتل هدفمند، درگیری و یا اعزام به مناطق خطرناک کشته شدند، یک روند نزولی داشته است.

عراق طی سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ و پیش از تامین امنیت بخش زیادی از این کشور توسط نیروهای ائتلاف، شاهد مرگ بیشترین تعداد از خبرنگاران بود. در سال ۲۰۰۸، وضعیت بهتر شد و تنها ۵ خبرنگار جان خود را از دست دادند. اما با شروع درگیری ها در سوریه، این کشور در سال ۲۰۱۲ شاهد مرگ ۳۱ خبرنگار طی تنها یک سال بود. از آغاز سال جاری میلادی تاکنون نیز ۴ خبرنگار در سوریه جان خود را از دست داده اند. در عراق اما هیچ گزارشی از وقوع کشته شدن خبرنگار طی سال جاری میلادی نبوده است.

روسیه، مکزیک و فیلیپین هم که گزارش های نسبتا بدی درخصوص وضعیت خبرنگاران در آن کشورها منتشر می گردد، اما سالانه به طور میانگین در هر کشور تنها ۲ خبرنگار جان خود را به دلایل مختلف از دست می دهند. تنها یک مورد استثنا در سال ۲۰۰۸ برای کشور فیلیپین بود که در آن سال ۳۱ خبرنگار قتل عام شدند.

 

گرچه شمار خبرنگارانی که در حال وظیفه جان خود را از دست می دهند در سراسر جهان کاهش یافته است، اما به واقع، قربانی اصلی در هر واقعه جان باختن یک خبرنگار، محدود شدن دسترسی مردم به اطلاعات است. کشتن یک خبرنگار، به معنای خشونت علیه یک نفر است، اما یک جرم علیه همگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.