• انتشار: 23 آوریل 2020
  • ساعت: 11:41
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 43960
پرینت

نویسنده هندی: هند از کرونا به عنوان ابزاری علیه مسلمانان استفاده می کند

آرونداتی روی، نویسنده و فعال سیاسی هندی، حکومت این کشور را متهم کرده است که از بحران کرونا برای سرکوب مسلمان ها استفاده می کند. کارشناسان اما اظهارات او را مبالغه آمیز می خوانند.

آرونداتی روی، نویسنده نامدار هندی، روز جمعه هفدهم ماه روان میلادی، در مصاحبه ای با دویچه وله حکومت و حزب حاکم هندوستان را شدیداً مورد انتقاد قرار داد. او حکومت را متهم کرد که از بحران صحی ناشی از شیوع ویروس کرونا به عنوان ابزاری برای سرکوب مسلمان های این کشور استفاده می کند.

رای به این اتهام اکتفا نکرد و فضای امروز هندوستان را با دوره نازی ها در آلمان مقایسه کرد و افزود: «وضعیت به سمت قتل عام در حرکت است.»‌

او در مورد وضعیت جاری در هندوستان گفت:‌ «کووید ۱۹ در هندوستان مسایلی را که ما از قبل می دانستیم، در روشنایی قرار داده است. ما تنها از کووید ۱۹ متأثر نیستیم بلکه همچنان متأثر از بحران گرسنگی و نفرت نیز می باشیم.»

این نویسنده هندی این «بحران نفرت» را مستقیماً مرتبط به «حملات خونین علیه معترضان در برابر تغییرات قانون شهروندی این کشور در ماه های اخیر» عنوان کرد.  

«فعال؛ اما یک جانبه»

حزب بهاراتیا جاناتای نخست وزیر نارندرا مودی به دلیل چنین اظهارات آرونداتی روی به شدت بر او تاخته اند. نالین کهولی، سخنگوی این حزب با رد صریح اظهارات روی به دویچه وله گفت که ادعاهای او «گمراه کننده، غلط و کاملاً نژادگرایانه اند». یک عضو دیگر این حزب در تویتر نوشته است که روی باید به جرم «خیانت ملی» به محکمه کشانده شود.

مارتین کِمپشن، دانشمند علوم دینی و کارشناس امور هندوستان در آلمان در برابر دیدگاه های خانم رای موقف محتاطانه ای می گیرد و می گوید هر زمانی که در هندوستان وضعیت به شدت وخیم می شود، خانم رای ابراز نظر می کند. این دانشمند که مدت طولانی است حوادث هندوستان را زیر نظر دارد، می گوید خانم روی حامی و مبلغ مبارزه علیه فساد، بیعدالتی، سوء استفاده از قدرت و شقاوت علیه شهروندان عادی این کشور است. به گفته او،‌ خانم روی در موضع خود حق به جانب است، اما یک جانبه و بسیار تند و زننده به مسایل می پردازد. به گفته این کارشناس، رای با چنین نوع اظهار نظر می تواند طیف گسترده ای از خوانندگان را جلب کند و همچنان در سطح جهانی نیز این اظهارات می توانند جلب توجه کنند، اما او با چنین شیوه ای تنها می تواند تعداد محدودی از رهروان حزبی را برای این نیت خوب خود جلب کند.

مقایسه با نازی ها؟

این کارشناس آلمانی نظرات خانم رای را خیلی ساده لوحانه دانسته و می گوید: «اینکه حکومت مودی و حزب حاکم در هندوستان مخالف مسلمانان اند، به همه روشن است؛ اما اکثریت مردم هند ضد مسلمانان نیستند.»‌او مقایسه حکومت هندوستان با تعقیب و آزار یهودی ها در حکومت نازی های آلمان توسط این نویسنده هندی را ناشی از نگاه احساساتی و عدم داشتن معلومات خواند.

کارشناسان هندی نیز در گفتگو با دویچه وله با دیدگاه های او همنظر نبوده و معتقد نیستند که حکومت هندوستان عمداً و با هدف قتل عام این تنش ها را دامن بزند. اما این را می پذیرند که وضعیت کنونی ناشی از بحران کرونا، شکاف میان هندوها و مسلمانان را عمیق تر ساخته است.

مسلمانان در شیوع ویروس کرونا مقصر دانسته می شوند

دلیل این اظهارات، تنشی است که در پی شیوع ویروس کرونا میان مسلمان ها و هندوها ایجاد شده است. بسیاری واقعات مثبت کووید ۱۹ به جلسه ماه گذشته جماعت تبلیغی در دهلی جدید نسبت داده می شود. بعد از آن که مقام ها گفتند مرکز این گروه اسلامی تبدیل به کانون ویروس کرونا شده، بسیاری مردم جماعت مسلمان این کشور را عامل گسترش ویروس کرونا قلمداد کردند.

به تعقیب آن اخبار جعلی و شایعاتی در رسانه های اجتماعی و همچنین دیگر رسانه ها نشر شده است که گویا مسلمان ها به صورت قصدی این ویروس را در هند گسترش می دهند.

دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.