مصاحبه و گزارش

نوزاد دو ماهه گمشده در میدان هوایی کابل پیدا شد؛ سهیل به امریکا می رود!

در زمان عملیات تخلیه نیروهای خارجی از میدان هوایی کابل، عکسی از یک کودک افغان که از میان جمعیت پایین دیوار به یک سرباز خارجی بالای دیوار سپرده می شد در فضای مجازی دست به دست می شد.

حال گفته می شود این کودک به فامیلش بازگردانده شده است. این کودک دو ماهه (در زمان گم شدن دو ماهه بود) که سهیل احمدی نام دارد در نوزده آگوست و در میان توده انبوه افغان هایی که برای فرار از کشور به میدان هوایی هجوم آورده بودند، گم شده بود.

یک راننده تاکسی بیست و نه ساله به نام حمید صافی، سهیل دو ماهه را تنها و رها شده بر روی زمین در میدان هوایی کابل در حالیکه به شدت گریه می کرد پیدا کرد و با خود به خانه برد تا به عنوان فرزند خودش کلان کند.

پس از هفت هفته گفت و گو و خواهش و البته با بازداشت توسط نیروهای طالبان، آقای صافی موفق شد کودک دو ماهه را به پدر کلان و دیگر اقوامش که هنوز در کابل هستند تحویل دهد.

قرار است سهیل دو ماهه به پدر و مادر و دیگر اعضای فامیلش که ماه ها پیش طی عملیات تخلیه به امریکا منتقل شده اند، تحویل داده شود.

داستان گم شدن سهیل دو ماهه از این قرار است که میرزا علی احمدی، پدر کودک که به عنوان گارد امنیتی در سفارت امریکا در کابل کار می کرد، و ثریا مادر کودک که برای تخلیه به میدان هوایی کابل آمده بودند در میان انبوه جمعیت پایین دیوار گیر می مانند و پدر کودک از ترس اینکه فرزند دو ماهه اش زیر دست و پای جمعیت کشته نشود، سهیل دو ماهه را به یک عسکر خارجی بالای دیوار که گمان می کرد سرباز امریکایی باشد تحویل می دهد تا پس از کودک خود پدر و مادر به بالای دیوار کشیده شوند و به سوی هواپیمای تخلیه حرکت کنند. در همین لحظه نیروهای طالبان جمعیت را به زور به عقب می رانند و پدر و مادر کودک و دیگر اعضای خانواده در آن لحظه نمی توانند خود را به بالای دیوار برسانند.

آقای میرزا علی احمدی در اواخر نوامبر به رویترز گفت: «یک و نیم ساعت پس از تحویل نوزاد به عسکر خارجی روی دیوار من و همسر و فرزندان دیگرم موفق به ورود به داخل میدان هوایی کابل شدیم اما هرچه گشتیم کودک دو ماهه ام را پیدا نکردم.»

مسئولین میدان هوایی به من گفتند شاید کودک به خارج از افغانستان منتقل شده باشد و امکان دارد در آینده او را پیدا کنم.  

من و همسر و بقیه اعضای فامیل از طریق پرواز تخلیه به تگزاس امریکا رسیدیم و نزدیک به چهار ماه از سهیل دو ماهه خبری نداشتیم.

آقای صافی که سهیل دو ماهه را رها شده در میدان هوایی کابل پیدا کرد می گوید: «آن روز فامیل برادرم را برای تخلیه به میدان هوایی کابل رسانده بودم که سهیل را تنها رها شده بر روی زمین پیدا کردم. تلاش کردم فامیلش کودک را در میدان هوایی پیدا کنم اما موفق به این کار نشدم و او را با خود به خانه بردم تا به عنوان فرزند خودم کلان کنم.»

آقای صافی اواخر نوامبر سال گذشته میلادی به رویترز گفت: «سه فرزند دختر دارم و آرزوی مادرم قبل از مرگش این بود که یک فرزند پسر داشته باشم. در لحظه ای که سهیل دو ماهه را پیدا کردم با خود فکر کردم او را به خانه می برم و به عنوان فرزند خودم کلان می کنم، اگر پدر و مادرش پیدا شده که کودک را به آنها تحویل می دهم و اگر پیدا نشد خودم کلانش می کنم.»

باید گفت داستان گم شدن سهیل در میان انبوه جمعیت در زمان پروازهای تخلیه تنها یک نمونه از داستان های تلخ گم شدن کودکان افغان و جدا شدن آنها از والدینشان می باشد.

گفته می شود هزاران کودک در هجوم افغان ها به میدان هوایی کابل برای فرار از کشور از والدین و فامیلشان جدا شده اند.

حفیظ الله رجبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا