• انتشار: 4 جولای 2020
  • ساعت: 15:12
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 45487
پرینت
اختلاف نور و صلاح الدین در حزب جمعیت

نور: صلاح الدین دیگر رئیس نیست

آقای نور گفت دلیل برکناری صلاح الدین ربانی از سرپرستی حزب جلوگیری از انشعاب درحزب، سوء مدیریت و عدم برگزاری کنگره این حزب بود.

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت مدعی است که صلاح الدین ربانی و احمدضیا مسعود، معاون پیشین رئیس جمهوری افغانستان و شوهر خواهر صلاح الدین ربانی “قدرت حزب جمعیت را در انحصار گرفته و کسی دیگر را به کار کردن نمی‌گذارند.”

او گف که جمعیت مخالف میراثی شدن قدرت است و افزود آقای ربانی برای دو ماه سرپرست انتخاب شده بود و اعضای حزب برای نه سال حوصله کردند و در این مدت آقای ربانی برای جمعیت “هیج کاری نکرده و حتی کمیته‌های فعال شده را ملغی و دفتر حزب را از یک ساختمان بزرگ به یک مکان کوچک انتقال داد.

به گفته او کاری هم که شده چند نفر حزب به صورت انفرادی انجام داده است.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست حزب جمعیت اسلامی سه روز پیش در یک اقدام بی‌سابقه و غیرمنتظره از سوی شماری از اعضای رهبری جمعیت اسلامی از این سمت کنار گذاشته شد. این جلسه در خانه عطامحمد نور، رئیس اجرایی جمعیت برگزار شده بود.

آقای ربانی این اقدام را دسیسه علیه حزب جمعیت خوانده، آن را رد کرده و عضویت آقای نور و شماری دیگر از اعضای حزب را به حالت تعلیق درآورده است.

آقای مسعود نیز این اقدام را رد کرده، آقای عطا و متحدان او را “انشعاب‌گر و دلالان قدرت” خوانده و جلسه کنارگذاشتن صلاح‌الدین ربانی در منزل آقای نور را “توطئه مشترک حکومت متقلب و این گروه تسلیمی” خوانده است.

آقای نور به بی بی سی گفت دلیل برکناری صلاح الدین ربانی از سرپرستی حزب جلوگیری از انشعاب درحزب، سوء مدیریت و عدم برگزاری کنگره این حزب بود.

او گفت که بعد از کشته شدن برهان الدین ربانی، اعضای حزب جمعیت، صلاح الدین ربانی را در سال ۲۰۱۱ برای مدت دو ماه به عنوان سرپرست تعیین کردند. به گفته آقای نور، ربانی در این مدت “یکبار هم نیت برگزاری کنگره حزب را نداشته و برای مشورت با نخبگان و گرفتن مشروعیت حزب جمعیت قدمی نبرداشته است.”

آقای نور مدعی شد که اعضای اصلی شورای رهبری جمعیت ۹ نفر هستند. سه نفر از آنان همانند برهان الدین ربانی، مارشال محمد قسیم فهیم، و کسی به نام فقیه زنده نیستند ولی شش نفر از بنیانگذاران حزب جمعیت زنده هستند که اسماعیل خان، عطا محمد نور، عنایت الله شاداب، عبدالستار مراد و واقف حکیمی شامل آن است.

صلاح الدین ربانی روز گذشته ( جمعه ۱۲ سرطان/ تیر) در واکنشی که در صفحه فیسبوکش نشر شد، برخی از اعضای هیأت رهبری را که در جلسه برکناری او از سرپرستی شرکت داشتند، به “سوء استفاده از نام و نشان این حزب” متهم کرده و عضویت آنها را به حالت “تعلیق” درآورد.

در این بیانیه آقای ربانی گفته که عضویت عطامحمد نور، محمد یونس قانونی، کلیم الله نقیبی، عبدالحفیظ منصور، عبدالشکور واقف حکیمی، سید عنایت الله شاداب و عبدالستار مراد را در جمعیت اسلامی به حالت تعلیق در می‌آورد.

آقای نور درباره تصمیم این اعضا درباره کنار گذاشتن آقای ربانی گفت که این اعضا برای نجات جمعیت از پارچه شدن و جلوگیری از انشعات جمعیت، تصمیم گرفتند آقای ربانی سرپرست موقت باشد.

او گفت که سندی در دست دارد که صلاح الدین ربانی برای دو ماه به عنوان سرپرست حزب جمعیت انتخاب شده بود تا زمینه برگزاری کنگره را فراهم کند. به گفته آقای نور با رسیدن ماه سنبله/ شهریور امسال ۹ سال می‌شود که آقای ربانی سرپرست این حزب است.

به گفته او براساس اساسنامه جمعیت، ریاست این حزب چهار سال است. او گفت که تصمیم گرفته شده، جمعی بوده تا این حزب از این وضعیت بیرون شود.

آقای نور گفت که بارها اعضا تاکید کرده بودند که تصمیم در حزب جمعی باشد، جمعیت از وضعیت موجود بیرون بیاید، در تصامیم افغانستان جمعیت حرف اول را بزند و در نظام و قدرت باید دخیل باشد، جمعیت مشروعیت نظام را زیر سئوال نبرد و در روند صلح دخیل باشد که “همه موارد را صلاح الدین رد کرد.”

او مدعی شد که اعضا خواستار اصلاحات در جمعیت هستند و برگزاری کنگره را خواستارند که آقای ربانی” اصلا علاقه ندارند کنگره دایر شود.” او گفت به دعوت اعضا، آقای ربانی در جلسه نیامد و در اساسنامه حزب آمده که تا زمان برگزاری کنگره مسن ترین فرد رئیس موقت باشد و کنار گذاشتن آقای ربانی نیز براساس، اساسنامه جمعیت بوده است.

به گفته آقای نور در روز جلسه ۴۷ الی ۴۸ نفر حضور داشتند که ۷۵ درصد اعضای حزب را تشکیل می‌دهند، آنان به اتفاق آرا در یک اتاق روشن مواد اعلام شده را تصویب کردند. او گفت که عنایت الله شاداب رئیس موقت جمعیت تا زمان برگزاری کنگره حزب است و آقای ربانی نیز می‌تواند در این کنگره شرکت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.