• انتشار: 8 اکتبر 2019
  • ساعت: 14:15
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38479
پرینت

نورستانی: برخی نامزدان روی کمیسیون فشار وارد می کنند

خانم نورستانی گفت او از مقام‌های ناتو و سفارت بریتانیا در کابل خواسته است، از نامزدان انتخابات بخواهند بر این کمیسیون فشار نیآورند.

نیکولاس کی، نمایندۀ ارشد ملکی ناتو در افغانستان و الیسون بلِک سفیر بریتانیا در کابل یکشنبه به کمیسیون انتخابات رفتند و با مسوولان کمیسیون گفتگو کردند.

حوا علم نورستانی گفته است، از این دو مقام خواسته که مانع این فشار‌ها شوند.

اما بانو نورستانی نگفت کدام نامزدان بالای کمیسیون انتخابات فشار آورده اند: “ما از آنها [ نیکولاس کی و الیسون بلِک] خواستیم که از نامزدان بخواهند زیاد عجله نکنند و نگویند زودتر نتایج اعلان شود و زودتر این کار را بکنید. ما جدول زمانی داریم و مطابق آن پیش می‌رویم. از سوی تحلیلگران و کاندیدان بر ما خیلی فشار است که زود کنید و زود کنید.”

نیکولاس کی نماینده ملکی ناتو در افغانستان روز یکشنبه همراه با الیسون بلک سفیر بریتانیا در کابل از مرکز شمارش آرا و دیتاسنتر کمیسیون مستقل انتخابات دیدن کردند.

نیکولاس کی پس از دیدار از کمیسیون انتخابات در حساب توییتر خود نوشت: “کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با جدیت کار می‌کند تا اطمینان حاصل شود که آراء معتبر به گونۀ دقیق شمار می‌شود.”

او در ادامه افزود:” عجله ای در کار نیست و به حوصله نیاز است.”

الیسون بلِک نیز پس از این دیدار گفت در کارهای کمیسیون‌های انتخاباتی باید مداخله نشود.

حوا علم نورستانی می‌گوید، این مقام‌ها از کار‌های کمیسیون انتخابات ستایش کردند.

به گفتۀ او، بلِک و کی افزوده‌اند، این کمیسیون بی‌طرفی خود را حفظ کند و کار خود را به گونۀ شفاف انجام بدهد.
اما شماری از دسته‌های انتخاباتی از کار کمیسیون انتخابات به گونۀ کامل راضی نیستند.

فضل احمد معنوی، عضو دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله دوشنبه روند بررسی و شمارش آرا را بسیار آهسته خواند.

او گفت: “گاهی بهانۀ ضعیف بودن انترنت مطرح می‌شود، گاهی مشکل را تخنیکی وانمود می‌کنند، هر دلیلی دیگری که باشد، می‌تواند شک و تردید‌ها را ایجاد کند که چرا این مسئله این قدر به تأخیر انداخته شده است.”

حبیب الرحمن ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات نیز گفت بنابر نبود ناظران، در کار‌های کمیسیون ۳ روز تأخیر به میان آمده است.

او افزود، تا اکنون روند بررسی و شمارش آرا حدود ۵۰ درصد پیش رفته است.

انتخابات ریاست جمهوری کشور در تاریخ شش میزان برگزار شد قرار است که نتایج ابتدایی این انتخابات در تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی آن در تاریخ ۱۶ عقرب اعلام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.