• انتشار: ۲۷ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۵۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68411
پرینت

«نهاد رسانه یی افغانستان» با هدف حمایت از رسانه ها و خبرنگاران تاسیس شد

«نهاد رسانه یی افغانستان» امروز پنجشنبه توسط جمعی از خبرنگاران کشور به ریاست «ابوذر صارم سرپلی» و با هدف حمایت از رسانه ها و خبرنگاران با توجه به شرایط پسا سقوط دولت در افغانستان تاسیس شد.

مسئولان این نهاد تازه تاسیس می گویند که هدف از ایجاد این نهاد جلوگیری از سوء استفاده از نام خبرنگاران و حمایت های مالی و جانی از آنان است.

مسئولان این نهاد تاکید دارند که تاکنون سوءاستفاده های زیادی از نام خبرنگاران بخصوص پس از سقوط دولت پیشین صورت گرفته است و به همین دلیل این نهاد ایجاد گردیده تا از این پس از این سوء استفاده ها جلوگیری بعمل آید.

ابوذر صارم سرپلی رئیس این نهاد ضمن انتقاد از کارکردهای نهادهای مدافع رسانه ها و خبرنگاران در افغانستان طی ۲۰ سال گذشته گفت: «البته نهاد رسانه یی افغانستان برای رقابت با دیگر نهادهای مشابه ایجاد نشده، بلکه این نهاد برای تقویت بیشتر آزادی بیان و دفاع از حقوق خبرنگاران تاسیس شده است.»

همچنین، این نهاد حامی خبرنگاران در اولین نشست خود امروز (پنجشنبه ۲۷ عقرب) از مقام های دولت موقت طالبان خواست تا مالیات بر جواز رسانه ها به خصوص خبرگزاری ها را معاف کند.

«سیدطاها فاضل» از اعضای موسس این نهاد ضمن بیان نقش موثر و حیاتی رسانه ها در اطلاع رسانی و روشنگری میان جامعه، گفت: «با توجه به شرایط بد اقتصادی صاحبان رسانه ها و خبرنگاران، نهاد رسانه یی افغانستان از مقام های حکومت فعلی می خواهد که مالیات جواز فعالیت رسانه ها به خصوص جواز خبرگزاری ها را معارف کند.»

«عبدالخلیل رحیمی» رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان نیز که در این نشست حضور داشت ضمن استقبال از ایجاد این نهاد گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ آماده همکاری و گفتگو با نهاد رسانه یی افغانستان برای رفع چالش های موجود برای کار خبرنگاران است.  

وی همچنین در خصوص معافیت مالیات بر جواز رسانه ها گفت که با نهادهای مربوطه در این خصوص صحبت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.