• انتشار: 7 اکتبر 2019
  • ساعت: 16:14
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38452
پرینت

نهادهای ناظر انتخاباتی: مراکز بسته رأی دهی بیش از رقم اعلامی کمیسیون بوده است

پیش از این کمیسیون انتخابات اعلام کرده بوده از ۵۳۷۳ مرکز رای دهی در سراسر کشور، ۴۳۱ مرکز آن به دلیل تهدیدات امنیتی مسدود بوده اند.

مسوولان نهاد‌های ناظر انتخاباتی امروز دوشنبه (۱۵ میزان) در یک نشست خبری؛ یافته‌های ابتدایی نظارتی شان از انتخابات ششم میزان را با رسانه‌ها شریک ساخت.

عزیزالله رفیعی، رییس اجرایی مجمع جامعه مدنی افغانستان یا مجما گفت، یافته نظارتی ما نشان می‌دهد که مراکز بسته در روز انتخابات بیشتر ازآن ارقامی بود که کمیسیون انتخابات اعلام کرده است.

پیش از این کمیسیون انتخابات اعلام کرده بوده از ۵۳۷۳ مرکز رای دهی در سراسر کشور، ۴۳۱ مرکز آن به دلیل تهدیدات امنیتی مسدود بودند.

اما آقای رفیعی گفت:” یافته‌های نظارتی ما نشان می‌دهد که ۶۴۵ مرکز رای دهی در سراسر کشور به دلیل تهدیدات بلند امنیتی بسته بوده که بیشترین آن در ولایات بلخ و غور گزارش شده است.”

آقای رفیعی گفت:” یافته‌های ما نشان می‌دهد که ۷٫۱ درصد مراکز رای دهی از جا‌ی از قبل تعیین شده‌شان بدون هماهنگی نهاد‌های ناظر انتخاباتی در روز انتخابات توسط کمیسیون تغییر مکان کرده و همچنان در ۱۰ درصد مراکز رای دهی خلاف قانون انتخابات، مواد کمپاینی موجود بوده است”.

با آنکه ۹ روز از انتخابات ریاست جمهوری می‌گذرد اما کمیسیون انتخابات تا هنوز آمار نهایی رای دهندگان در روز انتخابات ششم میزان را اعلام نکرده است بلکه گفته است که به اساس آمار تخمینی بیش از ۲٫۵ میلیون رای دهنده در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده‌اند.

اما رییس اجرایی مجما با بیان اینکه تا هنوز هیچ آمار دقیق از رای دهندگان در نزد کمیسیون انتخابات وجود ندارد گفت، عدم ارقام نهایی از رای دهندگان خود نگرانی‌ها را از سلامت و شفافیت نتایج انتخابات را افزایش می‌دهد.

آقای رفیعی از کمیسیون انتخابات خواست که هرچه زودتر آمار نهایی رای دهندگان را اعلام کرده و از شفافیت شمارش آرای به مردم، نهاد‌های ناظر انتخابات و احزاب سیاسی اطمینان بدهند.

در همین حال روشن سیرن رییس مرکز آموزش حقوق بشر گفت:” یافته‌های ما نشان می‌دهد که حضور زنان در انتخابات ششم میزان خیلی کم رنگ بوده است.”

وی بیان داشت با آنکه مشارکت مردم به خصوص زنان درانتخابات ششم میزان کم رنگ بوده، تقلبات هم وجود داشته اما مدیریت انتخابات نسبت به انتخابات پارلمانی سال گذشته بهتر بوده است.

اعضای نهاد‌های ناظر انتخاباتی از کمیسیون انتخابات می‌خواهند که برای تامین شفافیت وعدالت انتخاباتی از تمام مکانیزم‌های پیشبینی شده در قانون انتخابات و طرزالعمل‌های انتخاباتی را رعایت کند.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان در سراسر کشور برگزار شد و قرار است که نتایج ابتدایی آن به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی آن به تاریخ ۱۵ عقرب اعلام گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.