• انتشار: 24 نوامبر 2015
  • ساعت: 16:09
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 4609
پرینت

نهادهای امنیتی و حکومتی به گفته های معاون اول مجلس واکنش نشان داد

مقام‌های حکومتی و امنیتی کشور به اظهارات تند معاون اول مجلس نمایندگان مبنی بر حضور فرماندهان داعش در کابل، واکنش نشان داده و با “غیرمسئولانه” خواندن این اظهارت، خواستار بررسی آن‌ شده‌اند.

ظاهر قدیر، معاون اول مجلس نمایندگان روز گذشته در صحن علنی مجلس گفته بود: “مسئولان و فرماندهان داعش به خدا قسم در کابل زندگی می‌کنند، به خدا قسم به سفارتخانه‌ها می‌روند، به خدا قسم به اداره‌های امنیتی ما می‌روند.”

او افزوده بود که در گذشته منابع مالی تسلیحاتی شورشیان از “بیرون” می‌آمد، اما حالا دولت افغانستان خودروهای “هاموی و رنجر” و اسلحه به آن‌ها می‌دهد.

معاون اول مجلس از نهادهای امنیتی به‌ویژه شورای امنیت به‌شدت انتقاد کرده و گفته بود که حالا مشاور امنیت ملی “کل افغانستان را قبضه کرده و به طرف بربادی می‌کشاند و هیچ‌ کسی نیست که صدای خود را بلند کند.”

این اظهارات بی‌سابقه واکنش نهادهای حکومتی را تا سطح دفتر ریاست جمهوری، شورای امنیت ملی، وزارت دفاع و وزارت داخله را برانگیخته است.

ریاست جمهوری با انتشار اعلامیه‌ای، بدون اشاره به اتهاماتی که آقای قدیر مطرح کرده و همچنین بدون ذکر نام او، نوشته که دولت برای مبارزه با داعش همواره تلاش کرده و ارتش و پولیس چندین عملیات موفقانه را انجام داده و شماری از اعضای آن را از بین برده‌اند.

در اعلامیه دفتر ریاست جمهوری آنچه که “میلیشیاسازی” خوانده شده، مورد انتقاد قرار گرفته و گفته شده که جلو آن را می‌گیرد. ذکر این موضوع اشاره‎ای است به تشکیل واحدهای مسلح از جانب آقای قدیر علیه داعش و طالبان در ننگرهار.

وزارت داخله نیز در اعلامیه خود اظهارات “یک عضو مجلس” را “خلاف منافع ملی” و “بیشتر مبتنی بر منافع شخصی شماری از افراد و گروه‌ها” دانسته است.

در این اعلامیه افزوده شده: “این گونه اظهارات به هیچ‌صورت نمی‌تواند بر شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی کشور به حیث فرزندان اصیل این سرزمین که از عزت وشرف مردم که صادقانه پاسداری می‌کنند و هر روز در برابر گروه‌های تروریستی شجاعانه می‌رزمند، صدمه وارد کند.”

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع هم در اعلامیه مشابهی گفته که ارتش در منطقه شینوار ولایت ننگرهار عملیاتی را علیه داعش اجرا کرده که باعث تلفات و رسیدن زیان‌های زیادی به این گروه شده است.

آقای وزیری افزوده: “ما به اختلاف‌های سیاسی در کشور احترام می‌گذاریم اما به کسی اجازه مداخله نمی‌دهیم. نیروهای مسلح به اصل دموکراسی متعهد است اما به کسی اجازه نمی‌دهد که نیروهای مسلح و پرافتخار را قربانی اخلاف‌های سیاسی خود کند.”

به همین ترتیب، تواب غورزنگ سخنگوی شورای امنیت ملی در توییترش نوشته که “دفتر شورای امنیت ملی اظهارات غیر مسئولانه و عاری از حققیت و در جهت تحقق اغراض شخصی، آقای ظاهر قدیر را مطلقاً رد می‌کند و آن را تلاشی برای دریافت منابع غیرقانونی جهت ایجاد میلیشیاهای شخصی وی ومغشوش‌سازی اذهان عامه، ضعیف جلوه دادن روحیه ملی درمبارزه باداعش می‌داند.”

او افزوده: “دفتر شورای امنیت ملی به منظور روشن شدن حقایق و جلوگیری از انحراف اذهان عامه و تقویت روحیه ملی،از مقام عالی ریاست جمهوری و ریاست شورای ملی می‌خواهد تا هیئتی را به منظور بررسی اظهارات غیرمسئولانه آقای قدیر و تلاش‌های وی در جهت ایجاد میلیشیاهای شخصی تعیین نمایند.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.