• انتشار: 6 نوامبر 2018
  • ساعت: 18:45
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30306
پرینت
دبیرکل ناتو

نمی گذاریم افغانستان به خانه امن تروریستان تبدیل شود

ینس استولتنبرگ؛ دبیر کل ناتو که در سفری غیر منتظره صبح امروز وارد کابل شد، پس از دیدار با اشرف‌غنی در یک کنفرانس خبری مشترک با رییس جمهور، اعلام کرد که حضور نیروهای خارجی در افغانستان بستگی به شرایط این کشور دارد

به گزارش رها، ینس استولتنبرگ؛ دبیر کل ناتو در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور غنی که امروز سه شنبه ۱۵ عقرب در کابل برگزار شد، اعلام کرد: از ماه جولای گذشته، ما تصمیم گرفتیم که حضور خود را بر اساس وضعیت در افغانستان تعیین کنیم، نه تاریخ مشخص.
استولتنبرگ همچنین گفت: پیام ما به جهانیان این است که ما در افغانستان حضور داریم تا به خود کمک کرده باشیم و نمی گذاریم افغانستان به خانه امن تروریستان تبدیل شود.
دبیر کل ناتو با اشاره به تلفات سنگین نیروهای امنیتی افغانستان گفت: هرگونه تلفات، تراژدی است. ما از وزارت‌های دفاع و داخله افغانستان خواسته ایم که راهکاری را در پیش گیرند تا تلفات در این نهادها کاهش یابد.
به گفته او، افزایش تلفات نیروهای دولتی افغانستان به‌خاطر این است که این نیروها مسئولیت کلی تأمین امنیت را بر دوش دارند.
دبیر کل ناتو در باره روند صلح دولت افغانستان با طالبان هم گفت: من از طالبان می خواهم که جنگ را متوقف کنند و با دولت افغانستان به میز گفتگوهای صلح بنشینند.
به گفته او، این گروه نباید انتحاری ها را به خانه های مردم بفرستد. از کشورهای همسایه هم می خواهیم که از تروریسم در افغانستان حمایت نکنند.
رئیس جمهور غنی نیز در این نشست مشترک خبری گفت: تا سال ۲۰۱۴ قربانیان جنگ در افغانستان، سربازان و افسران ناتو بوده اند؛ اما از ۲۰۱۴ بدینسو زمانی که مسئولیت امور را ما به‌دست گرفتیم، این قوای شجاع امنیتی و دفاعی افغانستان هستند که امنیت را تأمین می کنند و قربانی می دهند.
رئیس جمهور با اشاره به روند صلح دولت با طالبان گفت: ما به صلح تعهد داریم؛ زیرا در نهایت باید یک راه حل سیاسی برای افغانستان پیدا شود. جنگ افغانستان بر علاوه طالبان دارای ابعاد دیگر نیز می باشد.
رییس جمهور افزود: ما حاضریم که ملا برادر و هر زندانی دیگر طالبان که آزاد می شود را در افغانستان قبول کنیم. موضوع اصلی این است که پاکستان در جلوگیری از جنگ اقدام باید اقدام عملی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.