سیاستِتیتر یک

نمایندگی های سیاسی افغانستان: اقدامات طالبان نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت است

نمایندگی های سیاسی افغانستان در خارج از کشور در واکنش به گزارش ها درباره کشتار غیرنظامیان توسط طالبان در ولایت های پنجشیر، بغلان و تخار گفته اند که این اقدامات طالبان علاوه بر نقض صریح حقوق بشر، به تنش های داخلی و قومی نیز دامن زده است.

در اعلامیه نمایندگی های سیاسی افغانستان آمده است که نیروهای طالبان به تاریخ های ۱۹ و ۲۰ ثور در ولایات پنجشیر، بغلان و تخار دست به چندین اعدام، بازداشت های خودسرانه و بدرفتاری و شکنجه غیرنظامیان زده اند.

نمایندگی های دیپلماتیک افغانستان در اعلامیه شان ضمن محکوم نمودن این اقدام ها، از سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشری این سازمان و همچنین دادگاه بین المللی کیفری خواسته اند تا توجه و رسیدگی فوری به این موضوع کنند و مجرمان و عاملان آن را مورد بازجویی و تحقیق قرار دهند.

در اعلامیه آمده است که براساس شواهد گرافیکی موجود از این مناطق، اقدامات طالبان مصداق بارز جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است.

نمایندگی های سیاسی افغانستان علاوه کرده اند که طالبان با برخورداری از فضای مصونیت از مجازات، حاکمیت ظالمانه، افراطی و وحشیانه خود را شدت بخشیده اند.  

در اعلامیه آنها همچنین گفته شده که حاکمیت طالبان الگوی آزاردهنده زن ستیزی، تنفر قومی، خشونت و ترور می باشد که جامعه جهانی نباید اجازه دهد رژیم طالبان به الگویی برای سایر گروه های افراطی در سراسر جهان تبدیل گردد.

آنها همچنین در این اعلامیه گفته اند که اقدامات این گروه علاوه بر نقض حقوق بشر، به افزایش تنش های قومی و داخلی در کشور دامن زده است، که این موضوع سبب شده فضای اعتماد و اطمینان برای یافتن یک راه حل سیاسی جهت پایان دادن به درگیری ها در کشور تضعیف گردد.

این نمایندگی های سیاسی همچنین خطاب به طالبان از آنها خواسته اند که فورا مسیر خود را تغییر داده و بجای وحشی گری، راه گفت و گو و مذاکره را برای پایان دادن به درگیری ها انتخاب نمایند.

لازم به ذکر است که پس از سقوط دولت اشرف غنی، تمامی ۶۵ نمایندگی سیاسی افغانستان در خارج از کشور با بی سرنوشتی روبرو گردید و هم اکنون پس از گذشت حدود ۹ ماه از حاکمیت طالبان، بجز شماری از اندک از این نمایندگی ها، تمامی آنها مستقل از دولت طالبان فعالیت می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا