• انتشار: 10 جولای 2017
  • ساعت: 18:24
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22476
پرینت
عبدالله عبدالله:

نمایندگی مدرسه دیوبند در کابل ایجاد می گردد تا جوانان افغان به پاکستان نروند

نگرانی ها از سوءاستفاده از جوانان افغان در مدارس دینی پاکستان در یک جلسه اختصاصی امروز دوشنبه تحت ریاست عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور در کاخ سپیدار مطرح گردید.

ریاست اجرایی کشور با ارسال خبرنامه ای نوشت در این جلسه اختصاصی در حالی ‌که سوء استفاده از جوانان افغان در مدارس دینی پاکستان، به عنوان نگرانی جدی یاد گردید، تاکید صورت گرفت که برای حل این معضل، نمایندگی‌ مدرسه دیوبند در کابل ایجاد گردد تا جوانان افغان دیگر نیازی به رفتن به پاکستان نداشته باشند.

همچنین ایجاد نصاب واحد تعلیمی برای مدارس دینی، اجازه ورود به استاژ قضایی برای فارغان مدارس دینی و حمایت بیش ‌تر از این مدارس، مشمول مسائلی بود که در این نشست به بحث گرفته شد و به آن تاکید صورت گرفت.

سرانجام فیصله شد تا کمیسیونی تحت ریاست وزیر معارف و با حضور مسئولان وزارت‌های معارف، مالیه، عدلیه و تحصیلات عالی و ‌همچنین، نماینده شورای سرتاسری علمای افغانستان، معاون شورای امنیت ملی، نماینده خطبای مساجد برگزار گردد و به مشکلات موجود در مدارس دینی رسیدگی دقیق و همه‌جانبه صورت گیرد.

طرح مقرره بورس‌ های تحصیلات عالی نظامی در خارج از کشور، به منظور ارتقای ظرفیت نیروهای امنیتی کشور از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست به بحث گرفته شد.

فرار محصلان اعزامی به خارج از افغانستان و اجتناب آنان از عودت به کشور و چگونگی رسیدگی به این قضیه و گرفتن جبران خساره از خانواده‌های آنان، مساله دیگری بود که به صورت مفصل به بحث و بررسی گرفته شد.

اشتراک کنندگان این جلسه عدم بازگشت محصلان افغان به کشور را یکی ازچالش‌های بزرگی عنوان نمودند که تاثیرات منفی بر این روند گذاشته است، و خواستار تکمیل طرح مقرره بورس‌های تحصیلات عالی نظامی در خارج از کشور گردیدند.

آقای عبدالله ضمن تاکید بر گرفتن جبران خساره از جوانانی که به منظور تحصیلات عالی نظامی به کشورهای دیگر می‌روند ولی از بازگشت به کشور شان ابا می‌ورزند، ایجاد کمیسیونی برای رسیدگی به حالات استثنایی در چنین قضایا را لازم دانست و به آن تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.