سیاست

نمایندگی افغانستان برای حفظ دارایی بانک مرکزی به دادگاه امریکا دفاعیه ارائه کرد

نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد می گوید که سرپرست این نمایندگی دفاعیه ای را به دادگاه امریکا برای جلوگیری از اختصاص دارایی های بانک مرکزی افغانستان به قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر ارائه کرده است.

نصیر احمد فایق در دفاعیه خود برای حفاظت از ۳٫۵ میلیارد دالر دارایی های بانک مرکزی که پس از سقوط دولت پیشین توسط امریکا مسدود شد، گفته است که این دارایی متعلق به مردم افغانستان است.

قابل ذکر است که پس از سقوط دولت اشرف غنی حدود ۷ میلیارد دالر از دارایی های بانک مرکزی افغانستان نزد بانک ذخیره فدرال امریکا در نیویورک به دستور دولت این کشور مسدود شد تا از دسترس طالبان خارج گردد.

چندی پیش اما جو بایدن رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که نیمی از این دارایی پس از حکم دادگاه به بازماندگان قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر این کشور اختصاص خواهد یافت.

خانواده های قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر پس از سقوط دولت پیشین افغانستان، با ارائه دادخواستی به دادگاه این کشور خواهان پرداخت غرامت از دارایی های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان شده بودند.  

در همین حال اما نصیر احمد فایق سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد ضمن ارائه دفاعیه خود به دادگاه گفته است که او از طالبان و یا گروه سیاسی دیگری نمایندگی نمی کند، بلکه نماینده مردم افغانستان است و مردم افغانستان مالکان واقعی دارایی های مسدود شده افغانستان در بانک فدرال امریکا می باشند.

وی همچنین گفته است که خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر شایسته دریافت عدالت و غرامت می باشند اما مردم افغانستان نباید قربانی گردند.  

در بیانیه نمایندگی افغانستان در سازمان ملل نیز آمده است که هیچ اتباع افغانستان در حملات یازدهم سپتامبر دخیل نبوده است و از این رو هیچ مسئولیت اخلاقی و قانونی متوجه افغان ها نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا