• انتشار: 10 سپتامبر 2018
  • ساعت: 18:33
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29151
پرینت

نمایندگان پارلمان خواستار لغو پیمان استراتیژیک با امریکا شدند

نمایندگان مردم در ولسی جرگه با اتنقاد از عملی نشدن مفاد پیمان امنیتی استراتژیک با امریکا، خواستار لغو این پیمان‌ شدند.

نشست امروز دوشنبه (۱۹ سنبله) ولسی جرگه به بحث درباره وضعیت بحرانی امنیتی اختصاص داشت و نمایندگان طی آن، خواستار بازبینی یا فسخ کامل پیمان های امنیتی و استراتژیک با امریکا شدند. عبدالرؤوف ابراهیمی؛ رئیس پارلمان نیز گفت که بازنگری و یا لغو پیمان امنیتی با امریکا از صلاحیت مردم و شورای ملی می‌باشد و به زودی راجع به آن تصمیم می گیریم.

داکتر محیی‌الدین مهدی؛ نماینده کابل در پارلمان، گفت که هرچند موافقت‌نامه استراتژیک و امنیتی باید ضامن تأمین نظم و امنیت در افغانستان باشد؛ اما نه تنها (امنیت) تأمین نیست؛ بلکه همه روزه تلفات ما سنگین‌تر می‌شود.

آقای مهدی افزود امضای این پیمان‌ها باعث ایجاد دشمنی افغانستان و اکثر کشورهای منطقه و همسایه شده‌ و کشور را در یک وضعیت بحران زا قرار داده است.
به گفته‌ او، هم‌اکنون استخبارات منطقه و کشورهای همسایه به خاطر زیر سؤال بردن حضور امریکا، در ناامنی‌های افغانستان نقش دارند.
این عضو پارلمان با بیان ‌اینکه پیمان‌های یاد شده هیچ سودی برای بهبود امنیت نداشته و ما را با کشورهای همسایه درگیر جنگ ساخته است، تاکید کرد که پارلمان کشور پیش از اتمام حیات سیاسی اش باید در مورد لغو این پیمان‌ها تصمیم جدی بگیرد.

الله گل مجاهد نماینده دیگر پارلمان گفت: که هفت‌روز قبل از حمله‌ گروهی طالبان بالای غزنی نگرانی خود را با نهادهای امنیتی شریک ساخته‌ بود؛ اما از سوی حکومت به نگرانی‌های او بی‌توجهی صورت گرفت.

عبدالودود پیمان؛ نماینده‌ بدخشان در پارلمان نیز گفت که نمایندگان مردم باید در مورد توافق‌نامه ‌های صورت گرفته با امریکا تصمیم بگیرند.
به گفته‌ پیمان، این توافق‌نامه‌ها هیچ سودی نداشته است و وضعیت را بیش‌ از گذشته وخیم ساخته‌است.
گفتنی است که توافق‌نامه امنیتی میان افغانستان و امریکا پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی در سال ۲۰۱۴ امضا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.