• انتشار: 5 آگوست 2020
  • ساعت: 02:02
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46595
پرینت
براساس حکم رئیس جمهور غنی و برای شرکت در لویه جرگه مشورتی صلح

نمایندگان پارلمان از رخصتی تابستانی به کابل فراخوانده شد

رئیس جمهور غنی با صدور حکمی تمام نمایندگان مجلس را برای شرکت در لویه جرگه مشورتی به کابل فراخواند.

رییس‌جمهور غنی طی حکمی، اعضای شورای ملی را از رخصتی تابستانی‌شان برای شرکت در لویه‌جرگه مشورتی صلح به کابل فراخواند.

ارگ ریاست‌جمهوری در اعلامیه‌ای گفت آقای غنی این حکم را با رعایت فقره‌های اول ماده‌های ۶۶ و ۸۱ قانون اساسی کشور صادر کرده است.

فقره اول ماده ۶۶ قانون اساسی کشور می‌گوید: «رییس‌جمهور در اعما ل صلاحیت‌های مندرج این قانون اساسی، مصالح علیای مردم افغانستان را رعایت می‌کند.»

در فقره اول ماه ۸۱ قانون اساسی نیز آمده است: «شورای ملی دولت جمهوری اسلامی افغانستان به‌حیث عالی‌ترین ارگان تقنینی مظهر اراده مردم آن است و از قاطبه ملت نمایندگی می‌کند.»

رییس‌جمهور غنی درحالی اعضای شورای ملی را برای شرکت در لویه‌جرگه مشورتی صلح فرا خوانده است که قرار است این جرگه در تاریخ هفدهم ماه جاری خورشیدی در کابل برگزار شود.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری روز (سه‌شنبه، ۱۴ اسد) در یک نشست خبری گفت لویه‌جرگه ممکن است سه روز ادامه یابد.

این جرگه برای تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ی گروه طالبان برگزار می‌شود. سخنگوی‌ ریاست‌جمهوری همچنان گفت قرار است آقای غنی برنامه‌های انکشافی دولت را نیز در این جرگه با مردم در میان بگذارد.

رییس‌جمهور غنی در نخستین روز عید قربان اعلام کرده بود مطابق قانون اساسی و قانون جزای افغانستان، او صلاحیت رهایی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ی طالبان را ندارد و به همین منظور لویه‌جرگه مشورتی را فرا می‌خواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.