• انتشار: 13 آگوست 2016
  • ساعت: 10:48
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 12217
پرینت

نمایندگان مجلس پاکستان از اخراج اجباری مهاجرین از این کشور انتقاد تندی کردند

نمایندگان مجمع خیبرپختونخواه پاکستان روز گذشته جمعه از اخراج اجباری و سریع مهاجرین افغان از این ایالت توسط پولیس به شدت انتقاد کردند.

این نمایندگان گفتند اخراج اجباری مهاجرین، اهانت به مهاجرین است و سبب نقض توافقنامه سه جانبه بین المللی میان پاکستان، افغانستان و سازمان ملل متحد می شود.

در جلسه روز گذشته شان، این نمایندگان خاطر نشان کردند که دولت اقامت قانونی مهاجرین را تا پایان سال ۲۰۱۶ تمدید کرده است، اما پولیس در این اواخر زندگی را برای مهاجرین افغان تلخ کرده است و آنها را وادار به خروج از این کشور بسیار زودتر از موعد مقرر دولت نموده است.

آنها تاکید کردند که خروج اجباری مهاجرین زخمی عمیق بر این مهاجرین و بویژه جوانان خواهد گذاشت، زیرا بسیاری از این جوانان حتی هنوز افغانستان را ندیده اند.

این نماینده ها خواستند تا اهانت به مهاجرین افغان بوسیله خروج اجباری آنها هر چه زودتر متوقف گردد، و زمانی مناسب نیز برای تاجران و کاسبان مهاجران افغان در نظر گرفته شود تا مناقشات مالی شان را با شرکای پاکستانی خود حل و فصل نمایند.

آنها همچنین یادآور شدند که این رفتار پولیس پاکستان با مهاجرین افغان آن هم در شرایطی که کشور هند به اتباع افغانستان سهولت های بسیاری از جمله، سهولت ویزا و یا تکت های هواپیما با قیمت های بسیار خوب و یا خدمات صحی خوب و ارزان می دهد، به هیچ عنوان درست نیست.

لازم به ذکر است که چند روز پیش سردار حسین بابک رهبر حزب عوام ملی پاکستان درخواست کرده بود تا تحقیقاتی در زمینه اینکه چه کسی به پولیس پاکستان دستور اهانت به مهاجرین افغان را داده است آغاز گردد.

وی گفته بود “این مهاجران به اختیار خود به پاکستان نیامده بودند، بلکه شرایط آن ها را وادار به آمدن به پاکستان کرد.”

او از دولت پاکستان خواست تا روند بازگشت مهاجرین افغان به کشورشان متمدنانه و با احترام باشد.

لازم به ذکر است که دولت پاکستان چندی پیش اقامت قانونی مهاجرن افغان را در کشورش تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی تمدید کرد. اما پولیس در ایالت خیبرپختونخواه این کشور بسیار زودتر از این موعد مهاجرین افغان را مجبور به خروج از کشور کرده است، که سبب بسیاری از مشکلات و نگرانی ها برای این مهاجرین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.