• انتشار: 2 می 2016
  • ساعت: 15:48
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 9149
پرینت

نمایندگان مجلس به فیصله کابینه در تغییر مسیر “توتاپ” اعتراض کردند

برخی از نمایندگان مجلس ادعا کردند که کابینه بدون در نظر گرفتن انکشاف متوازن مسیر پروژه توتاپ را تغییر داده است.

روز گذشته خبرهای تایید نشده ای منتشر شد که گویا کابینه بر خلاف فیصله و تحقیقات شرکت فیشنر المانی تصمیم گرفته که این خط از سالنگ بگذرد.

احمد بهزاد، نماینده مردم هرات در مجلس امروز دوشنبه به خبرنگاران گفت که این فیصله کابینه “غیر ملی” و “غیر قانونی” است.

وی افزود که حکومت برای اینکه شفافیت نباشد، حتی این موضوع را رسانه ای نیز نکرده است و تاکنون مقام های دولتی نیز در این مورد سخنی نگفته اند.

این عضو مجلس نمایندگان تاکید کرد که اگر این فیصله کابینه عملی شود، یک میلیارد دالر از پول افغانستان به هدر خواهد رفت.

پروژه توتاپ –انتقال برق ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان- توسط شرکت آلمانی فیشنر به مدت دو سال تحقیق و بررسی شد و قرار بر آن شده بود که این مسیر از بامیان بگذرد. تمویل کننده این پروژه نیز بانک انکشاف آسیایی است.

شرکت فیشنر مسیر بامیان را به دلیل نداشتن برف کوچ، سهولت در انتقال برق و انکشاف متوازن در کشور انتخاب کرده است.

محمد عبده نماینده مردم بلخ در مجلس نمایندگان نیز تاکید می کند که دولت مکلف است که خدمات برق رسانی را به صورت متوازن انکشاف بدهد.

وی هشدار می‌دهد اگر انکشاف برق به صورت متوازن صورت نگیرد، حکومت مورد پرسش هزاران سوال شهروندان قرار خواهد گرفت که پاسخ دادنش در آن زمان، بسیار دشوار خواهد بود.

قبل از این نیز چندین بار ده ها تن از نمایندگان مجلس در اعتراض به تغییر مسیر پروژه توتاپ از مقام های وزارت انرژی و آب و شرکت برشنا انتقاد کرده بودند.

نمایندگان از مقام های حکومتی خواسته بودند که با پروژه توتاپ سیاسی برخورد نکنند و انکشاف متوازن و منافع ملی را در نظر بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.