• انتشار: 21 دسامبر 2020
  • ساعت: 19:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 52292
پرینت

نمایندگان مجلس: غنی پادشاه و رولا ملکه افغانستان نیست

میررحمان رحمانی، می‌گوید مجلس نمایندگان اجازه نمی‌دهد که اشخاص غیرمسئول و مجهول المسئولیت، به اراده‌ی مردم توهین کنند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، می‌گوید رولا غنی، همسر رییس‌جمهور غنی، توهین و بی‌حرمتی نابخشودنی‌ای را نسبت به پارلمان افغانستان مرتکب شده است.

آقای رحمانی که روز دوشنبه (۱ جدی)، در نشست عمومی مجلس نمایندگان سخن می‌زد، گفت رولا غنی در گفت‌وگوی اخیرش با رادیو آزادی، به جای رعایت کردن قلمرو صلاحیت‌های قوه‌ی مقننه و احترام به اراده‌ی مالکان اصلی حاکمیت، بی‌حرمتی و توهین نابخشودنی را مترکب شده است.

او گفت رای دادن و رای ندادن، حق هر کدام از نمایندگان مردم است و هیچ کس و هیچ مقامی حق ندارد این آزادی را از نمایندگان سلب یا آنان را تحقیر کند.

آقای رحمانی، افزود: «افرادی که واجد شرایط وزارت و ریاست نبودند، از این فیلتر گذشته نتوانستند، به هیچ عنوان مشروعیت انجام وظیفه را ندارند و کسی حق ادامه انجام کار را به وزیران و روسا داده نمی‌تواند. بخصوص از جانب خانم رییس‌جمهور که هویت و موقعیت حقوقی و اداری شان در هیچ سندی تاهنوز روشن نشده است.»

به گفته‌ی او، مجلس نمایندگان اجازه نمی‌دهد که اشخاص غیرمسئول و مجهول المسئولیت، به اراده‌ی مردم توهین کنند.

آقای رحمانی، از رییس‌جمهور غنی خواست که هرچه زودتر رییس و وزرای جدید را برای وزارت‌خانه‌ها و بانک مرکزی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس نمایندگان معرفی کند.

حبیب‌الرحمان پدرام، عضو مجلس نمایندگان نیز، گفت: «بانوی اول یعنی چه؟ در کجای قوانین آمده است؟ رولا غنی فکر می‌کند که غنی پادشاه این مملکت است و او هم ملکه؛ اما زهی خیال باطل، این لقب هیچ جایگاه حقوقی در قوانین افغانستان ندارد و اظهارات این خانم باید از طریق مراجع عدلی و قضایی مورد پیگرد قرار گیرد.»

گفتنی است که رولا غنی، اخیرا در گفت‌وگو با رادیو آزادی، مجلس نمایندگان را به میدان خرید و فروشی تشبیه کرده بود که به باور او، سبب شده که ارزش نهاد پارلمان پایین بیاید. بانو غنی، گفته بود که نمایندگان مجلس، در بدل دریافت پول به نامزدوزرای کابینه رای اعتماد داده‌اند.

با این حال، ارگ ریاست‌جمهوری، گفته است که از اظهارات اخیر بانو غنی در مورد پارلمان، تعبیر سوء شده است. فاطمه مورچل، معاون سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، روز دوشنبه (۱ جدی)، در یک پیام ویدیویی گفت بانو غنی، مانند سایر مردم افغانستان از کار پارلمان انتقاد کرده و از حرف‌هایش تعبیر سوء شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.