• انتشار: ۱۸ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۲۵
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31472
پرینت

نمایندگان طالبان و امریکا فردا چهاشنبه در قطر دیدار می‌کنند

نمایندگان گروه طالبان و ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه ۱۹ جدی برای یک نشست دو روزه راجع به پروسه صلح در قطر دیدار و گفتگو می کنند. دراین نشست نمایندگان دولت وحدت ملی حضور ندارند.

به گزارش رها، دور چهارم مذاکرات نمایندگان امریکا با نمایندگان طالبان چهارشنبه ۱۹ جدی در قطر برگزار می شود. این در حالی است که تا حالا گروه طالبان درخواست مکرر قدرت‌های منطقه‌ برای شامل ساختن حکومت افغانستان در مذاکرات صلح را رد کرده اند.

این مذاکرات قرار بود در کشور عربستان برگزارشود اما طالبان به دلیل اصرار ریاض برای شامل شاختن دولت افغانستان  در مذاکرات آن را لغو کرد.

نشست این هفته چهارمین دور گفتگوی زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان، با گروه طالبان خواهد بود.

یک عضو گروه طالبان به خبرگزاری رویترز گفت: «بعد از مشورت‌های دوجانبه، قرار است با مقام‌های امریکا روز چهارشنبه در دوحه دیدار کنیم. این دیدار دو روزه خواهد بود، چهار شنبه و پنج شنبه»

مقام‌های پاکستان و ایران به صورت جداگانه گفته اند تلاش می‌کنند تا طالبان را به دیدار با مقام‌های حکومت افغانستان وادار کنند.

یک عضو دیگر طالبان دیدار این هفته در قطر را تایید کرد و گفت که هیچ کشور دیگری در آن شرکت ندارد.

در دیدار قبلی که در ماه دسمبر در ابوظبی برگزار شده بود، نمایندگان کشورهای پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی نیز شرکت داشتند.

یکی از رهبران طالبان در افغانستان به رویترز گفته است: «این بار می‌خواهیم با نمایندگان امریکا دیدار کنیم.» او افزود که هدف این دیدار، صحبت راجع به خروج نیروهای امریکایی، تبادله زندانیان و رفع تحریم‌ها بر این گروه و اعضای آن می‌باشد.

این در حالی است که علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است طالبان حاضر است سلاح های خود را به زمین بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.