• انتشار: 2 اکتبر 2019
  • ساعت: 11:41
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38315
پرینت
پس از رسیدن خلیل زاد به پاکستان

نمایندگان طالبان هم امروز به پاکستان می روند

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر تایید کرد که امروز یک هیئت بلند رتبه این گروه از دوحه عازم اسلام‌آباد پایتخت پاکستان خواهد شد.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صحفه تویتر خود نوشت ریاست این هیئت را “ملا برادر آخوند” رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر و معاون این گروه به عهده دارد.

سهیل شاهین گفت، ملا برادر در راس یک هیئت بلند پایه گروه طالبان به دعوت رسمی دولت پاکستان، امروز چهارشنبه (۱۰ میزان) وارد اسلام‌آباد می‌شود.

به گفته وی، نمایندگان طالبان و مقام‌های پاکستانی در دیدارشان پیرامون موضوعات مهم بحث و گفتگو خواهند کرد.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت این چهارمین سفر نمایندگان طالبان پس از لغو گفتگوهای صلح با امریکا می‌باشد.

پس از لغو مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان، نمایندگان گروه طالبان سفرهایی به کشورهای روسیه، چین و ایران داشتند.

گفتنی است نزدیک به یک ماه پیش، دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان را دلیل ادامه حملات انفجاری و انتحاری طالبان در افغانستان لغو اعلام کرد.

در همین حال تلویزیون “آی آر وای نیوز” پاکستان گزارش داد زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نیز در راس یک هیئت بلند پایه امریکایی وارد اسلام‌آباد شده است.

بر اساس گزارش‌ها، آقای خلیل‌زاد در سفرش به اسلام‌آباد با مقام‌های بلندپایه نظامی و و ملکی پاکستان درباره روند صلح افغانستان و پیشرفت‌های این روند گفتگو خواهد کرد.

گفته می‌شود که آقای خلیل‌زاد با مقام‌های وزارت خارجه پاکستان نیز نشست مشورتی نیز پیرامون روند صلح افغانستان برگزار خواهد کرد.

بر اساس معلومات منبع، آقای خلیل‌زاد قبل از سفر به اسلام‌آباد، توقفی در پکن پایتخت چین داشته و همراه مقام‌های دولت چین نیز پیرامون روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

از سوی دیگر گزارش‌هایی تایید ناشده‌ای وجود دارد که عمر داودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح و رییس ستاد انتخاباتی تیم دولت ساز به رهبری محمداشرف غنی نیز امروز به اسلام‌آباد سفر خواهد کرد.

منابع رسمی دولتی تاهنوز سفر آقای داودزی به اسلام‌آباد را تایید نکرده‌‌اند اما، صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفته است:”تمامی تلاش‌ها روی این می‌چرخد که گفت‌وگوهای رو در رو میان حکومت و طالبان آغاز شود.”
او افزود: “میان کشورهای منطقه و کشورهای جهان، به‌خاطر رسیدن به صلح افغانستان تحرکاتی آغاز شده و کشورهای منطقه و کشورهای تاثیرگذار جهان نیز برای زمینه‌سازی صلح میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان گفت و گوها را آغاز کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.