• انتشار: 14 فوریه 2017
  • ساعت: 18:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 18772
پرینت

نمایندگان شش کشور فردا در مسکو درباره صلح افغانستان گفتگو می کنند

وزارت خارجه کشور گفته است که نمایندگان شش کشور فردا (چهارشنبه) در مسکو پایتخت روسیه گردهم می آیند تا در خصوص وضعیت صلح در افغانستان با یکدیگر گفتگو کنند.

وزارت خارجه کشور امروز (سه شنبه) گفت که نمایندگان کشورهای ایران، پاکستان، هند، افغانستان، چین و روسیه فردا (چهارشنبه) در مسکو پایتخت روسیه گردهم می آیند تا در خصوص وضعیت صلح در افغانستان با یکدیگر به گفتگو بنشینند.

رئیس دیپارتمنت استراتژی و سیاست وزارت خارجه کشورمان به نمایندگی از افغانستان در این نشست حضور خواهد داشت.

شکیب احمد مستغنی سخنگوی وزارت خارجه ضمن بیان این که این نشست جایگزینی برای گفتگوهای صلح دولت با طالبان محسوب نمی گردد، گفت “این گونه نشست ها نمی تواند جایگزین گفتگوهای صلح افغانستانی باشد، اما این کشورها در حال تلاش هستند تا با صلح افغانستان همکاری کنند.”

لازم به ذکر است که این گفتگوها در حالی فردا برگزار می گردد، که پیش تر این نشست بدون حضور افغانستان میان سه کشور چین، پاکستان و روسیه برگزار می شد که انتقادهایی را نیز از سوی مقامات کشورمان بدنبال داشت.

برخی از مقامات کشورمان گفته بودند که این دخالت در امور داخلی افغانستان می باشد.

وزارت خارجه روسیه پس از آخرین نشست سه جانبه خود در خصوص افغانستان گفت که در نشست بعدی از افغانستان نیز دعوت بعمل خواهد آمد.

همچنین گفته می شود که مسکو اصرار بر این دارد تا نمایندگانی از گروه طالبان نیز در این نشست حضور داشته باشند، اما تاکنون این امر تایید نشده است.

آمریکا نیز در نشست فردا دعوت نشده است، اما مقامات روسیه گفته اند که درهای نشست به روی آمریکا باز است و اگر می خواهد سهمی در صلح افغانستان بگیرد می تواند در این نشست اشتراک کند.

نکته قابل توجه دیگر در خصوص نشست فردا، حضور پاکستان و هند است. این دو کشور طی دهه های گذشته روابط پر تنشی با یکدیگر داشته اند و تاکنون وارد جنگ های مسلحانه نیز با یکدیگر شده اند.

به باور برخی کارشناسان که خوش بینانه نگاه می کنند، حضور هند و پاکستان بر سر میز گتفگوها برای یافتن راه حلی برای بحران افغانستان، می تواند به نزدیکی این دو کشور نیز منجر شود، که ثبات کل منطقه را در ابعاد وسیع تر تضمین می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.