اجتماعیِتیتر یک

نماینده ویژه روسیه: برای آزاد سازی ذخایر خارجی افغانستان تلاش می کنیم

ضمیر کابلوف گفت ذخایر ملی به جنبش طالبان ارتباط ندارد و متعلق به مردم افغانستان است.

به نقل از تاس، ضمیر کابلوف ، نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان، روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی آنلاین گفت مسدود شدن دارایی های افغانستان توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا مضحک است. این ذخایر باید آزاد شوند و مسکو در این راستا تلاش می کند.

کابلوف افزود:«طبق شنیده های ما از مجموع ۹٫۵ میلیارد دلار دارایی های خارجی افغانستان بیش از ۸ میلیارد دلار در ایالات متحده و ۱٫۵ میلیارد دلار در اروپا مسدود شده است. این کاملاً مضحک است، آنها باید آزاد شوند.

کابلوف خاطر نشان کرد ذخایر ملی با جنبش طالبان (ممنوع در روسیه) ارتباطی ندارد و متعلق به مردم افغانستان است.

وی افزود: «این مساله در اعلامیه پایانی نشست مسکو یادآوری شد. این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد و ما با دیگر شرکای بین المللی مان به فشار برای آزاد سازی ذخایر خارجی افغانستان ادامه می دهیم.»

کابلوف بازپس گیری ذخایر متعلق به مردم افغانستان را ضروری می داند زیرا در صورت تلاش غرب برای تحت فشار گذاشتن قدرت جدید در افغانستان از طریق اقتصاد و فقر، مواد مخدر و تجارت اسلحه از خاک افغانستان افزایش می یابد.

وی تاکید کرد:«اگر غرب این را بخواهد، این در مسیر درستی قرار دارد. افغانستانی های فقیر که روز به روز فقیر و فقیرتر می شوند برای خلاص شدن از مشکلات دو راه پیش روی خود می بینند: یکی اینکه برای زنده ماندن و درآوردن پول برای امرار معاش به گروه های تروریستی بپیوندند و دوم اینکه در گروه ها  بزرگ به اروپا مهاجرت نمایند چیزی که اروپا حداقل به صورت زبانی فعلا مخالفت کرده است. اگر آنها خواهان یک چیز متفاوت هستند، باید همه کارهای لازم را برای تشویق مردم افغانستان به ماندن در خانه انجام دهند. برای این کار باید در اولین مرحله کمک های بشردوستانه فوری به مردم افغانستان ارسال شود و در مرحله دوم اشتغال زایی شود تا وضعیت هر خانواده افغان قابل پیش بینی و ثابت شود.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا