• انتشار: ۴ حمل ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۵:۲۱
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 55667
پرینت

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه: امریکا خواهان تمدید حضور خود در افغانستان است

ضمیر کابلوف گفت، ایالات متحده در حال بحث و گفتگو با طالبان در مورد موضوع خروج نیروها از افغانستان است، و به احتمال زیاد ه صحبت بر سر تمدید  باقی ماندن نیرو ها برای چند ماه دیگر در این کشور مطرح است که این امر می‌تواند از سوی طالبان به عنوان نقض توافق‌نامه توسط آمریکایی ها تلقی شود.

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه گفت اگر آمریکا در مهلت تعیین شده از افغانستان خارج نشود طالبان برای متهم سختن آمریکا به نقض توافق‌نامه دلیل لازم را پیدا خواهد کرد.

 ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه، مدیر بخش دوم آسیایی وزارت امور خارجه این کشور، در یک نشست مطبوعاتی، ضمن صحبت در خصوص نتایج کنفرانس “ترویکای توسعه یافته” در مورد حل و فصل صلح آمیز اوضاع افغانستان، که  در تاریخ ۱۸ مارچ در مسکو برگزار شد گفت: اگر آمریکا در مهلت تعیین شده (اول ماه می)  از افغانستان خارج نشود طالبان برای متهم سختن آمریکا به نقض توافق‌نامه دلیل خواهد داشت.

وی در ادامه گفت، ایالات متحده در حال بحث و گفتگو با طالبان در مورد موضوع خروج نیروها از افغانستان است، و به احتمال زیاد ه صحبت بر سر تمدید  باقی ماندن نیرو ها برای چند ماه دیگر در این کشور مطرح است که این امر می‌تواند از سوی طالبان به عنوان نقض توافق‌نامه توسط آمریکایی ها تلقی شود.   

 این در حالی است که، پیش از این، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا  در سفر به کابل در جمع خبرنگاران گفت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هنوز تصمیم نهایی درباره زمان خروج نیروها از افغانستان نگرفته است. بعداً، آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست وزیران ناتو اظهار داشت خروج نیرو ها از افغانستان در توافق با متحدان ناتو انجام خواهد شد.

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: “اگر ایالات متحده باقیمانده نیروهای خود را تا اول ماه مه خارج نکند  طالبان دلیل روشنی برای متهم کردن آمریکا به نقض توافق‌نامه به دست خواهد داشت. تا جایی که مشخص است آمریکایی ها در حال انجام بحث های شدید با طالبان هستند تا به نوعی این مسئله را حل کنند و بتوانند چند ماه دیگر در افغانستان باقی بمانند و از سوی هم طالبان این کار را نقض تلقی نکنند و خشونت ها را دوباره علیه نیرو های آمریکایی آغاز نکنند”.

گفتنی است که بر اساس توافق‌نامه‌ی آمریکا – طالبان که در دهم حوت سال گذشته در دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید، اول ماه می به‌عنوان ضرب‌الاجل خروج نظامیان خارجی از افغانستان تعیین شده است.

اخیرا مقام‌های ناتو آمریکایی اظهارات متفاوتی در مورد خروج نظامیان خارجی از افغانستان مطرح کرده‌اند.

ناتو خروج نظامیان از افغانستان را وابسته به شرایط و پیشرفت روند صلح دانسته است.

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا نیز چند روز پیش در مصاحبه با ای‌بی‌سی نیوز گفته بود که ممکن است خروج نیروها در اول ماه می اتفاق بیافتد، اما سخت است.

او همچنان گفته بود اگر مهلت خروج تمدید شود، «خیلی زیاد» نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.