• انتشار: ۳ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۸:۲۸
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 21924
پرینت

نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان از سمتش کناره گیری کرد

لاورل ملر دیروز بدون آنکه جانشینش معرفی شود، از این سمت کناره‌گیری کرد و در پی آن رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که دولت آمریکا، سمت نمایندگی ویژه برای افغانستان و پاکستان را حذف می‌کند و دفتر آن با یک بخش بزرگ‌تر وزارت امور خارجه آمریکا که مسئولیت امور آسیای جنوبی و میانه را به عهده دارد، ادغام می‌شود.

هیثر ناورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اما اعلام کرده که وزیر خارجه هنوز در مورد اینکه سرنوشت سمت ‘نمایندگی ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان ‘ پس از کنار‌ه‌گیری سرپرست این اداره چه خواهد شد، تصمیمی نگرفته است.

چندین روزنامه آمریکای از جمله واشنگتن‌پست گزارش داده‌اند که تصمیم حذف این سمت در پی برنامه رکس تیلرسون برای ساختاربندی دوباره این وزارتخانه گرفته شده است و انتظار می‌رود دفاتر دیگری هم بسته شوند و پست‌های نمایندگی‌ بیشتری حذف شوند.

دفتر نمایندگی ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان از سوی ریچارد هولبروک، از دیپلمات‌های سابق در زمان دولت باراک اوباما ایجاد شده بود و از ۲۰۰۹ میلادی به این‌طرف نقشی کلیدی در تعیین سیاست‌های آمریکا نسبت به افغانستان و پاکستان داشت.

این دفتر زمانی ایجاد شد که مقام‌های آمریکایی تصمیم گرفتند به کشمکش‌ها در افغانستان و پاکستان، که به هم مرتبط‌‌ دانسته شدند، یکجا رسیدگی کنند.

یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفته است که این تصمیم بخشی از بررسی وسیع سیاست‌ خارجی آمریکا نسبت به منطقه است. به گفته این مقام آمریکایی، وزیر خارجه آمریکا در نظر دارد که به افغانستان و پاکستان در سطح منطقه‌ای رسیدگی کند.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا پیش از این گفته بود که راهبرد جدید آمریکا نسبت به افغانستان رویکردی منطقه‌ای خواهد داشت.

چند هفته پیش گزارش شده بود که برخی مقام‌های آمریکایی خواهان اعزام حداقل ۳۰۰۰ سرباز آمریکایی دیگر برای مبارزه با طالبان در کشور شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.