• انتشار: 22 سپتامبر 2020
  • ساعت: 13:12
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 48846
پرینت

نماینده مجلس: درج نام مادر در تذکره غرور ملی افغان ها را می شکند

نماینده ولایت هلمند در مجلس نمایندگان گفت درج نام مادر در تذکره غرور ملی افغان ها را از بین می برد.

شیرمحمد آخندزاده نماینده ولایت هلمند در مجلس نمایندگان دوشنبه ۲۱ سپتامبر در واکنش به درج نام مادر در تذکره فرزند گفت، این کار غرور ملی افغان را می‌شکند.

آخندزاده اضافه کرد، هیچ کسی حق ندارد که درج نام مادر در تذکره فرزند را بالای افغان‌ها تحمیل کند.

این عضو مجلس نمایندگان مادر را والاترین موجود هستی خواند و اضافه کرد هرچند بهشت زیر پای مادران است؛ اما تمام افراد به نام پدران خود یاد می‌شوند و در شناسنامه‌های‌شان نیز تنها نام پدرشان درج شود.

در همین حال، شینکی کروخیل نماینده کابل در مجلس نمایندگان در این مورد گفت، درج نام مادر در کنار نام پدر در تذکره فرزند ضروری بوده و باید فرمان رئیس جمهوری در این مورد هرچه زودتر تطبیق شود.

کروخیل ادامه داد: «درج نام مادر ننگ و شرم نبوده و باید افغان‌ها به آن افتخار کنند. برای مادرانی که فرزندان‌شان از درج نام مادر خود می‌شرمند، باید افسوس خورد که چنین فرزندانی را به دنیا و جامعه تقدیم کرده‌اند».

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی هفته گذشته با صدور فرمانی قانون تعدیل یافته ثبت احوال نفوس که در آن نام مادر در کنار نام پدر در تذکره فرزند درج شود را توشیح کرد. براساس این فرمان، بعد از این نام مادر به طور رسمی در تذکره فرزند درج خواهد شد.

اما سید اکبرآقا یکی از مقام‌های سابق طالبان اخیراً گفته بود، درج نام مادر در تذکره فرزند «بی‌ننگی» و «بی‌ناموسی» بوده و افغان‌ها باید از آن اجتناب کنند.

شایان ذکر است که برخی از فعالان حقوق زن افغان سه سال پیش دادخواهی را برای به رسمیت شناختن حقوق مستقل زنان راه اندازی کردند و خواهان درج نام مادر در کنار نام پدر در تذکره فرزند شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.