سیاست

نماینده مجلس ایران: طالبان برای اجرای فرمان ممنوعیت کشت کوکنار ساختار ندارد

فدا حسین مالکی نماینده مردم زاهدان در مجلس نمایندگان ایران در واکنش به دستور رهبر طالبان برای ممنوعیت کشت کوکنار می گوید که این تصمیم خوبی است اما طالبان برای اجرای آن ساختار ندارد.

آقای مالکی که قبلا سفیر ایران در افغانستان و نیز دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر آن کشور نیز بوده به خبرگزاری صدا و سیمای ایران گفت: «ممنوعیت کشت کوکنار در افغانستان را به فال نیک می گیریم؛ اما یک اشکال وجود دارد، و آن این که طالبان ساختار ندارد.»

وی برای تایید این حرفش گفت که مثلا مقام های ارشد طالبان متعهد به اجرای حقابه ایران از دریای هیرمند می باشند، اما مقام های محلی از اجرای آن سر باز می زنند.

آقای مالکی همچنین گفت که طالبان با ممنوعیت کشت کوکنار هیچ کشت جایگزینی را برای کشاورزان افغانستان مطرح نکرده اند.

لازم به ذکر است که چندی پیش سخنگویان طالبان به نقل از ملا هبت الله آخندزاده رهبر عالی طالبان فرمانی را در اختیار رسانه ها قرار دادند که به موجب آن کشت کوکنار در سراسر کشور ممنوع اعلام شد.

این فرمان رهبر طالبان در حالی اعلام شد که تنها چند روز قبل از آن، اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود گفته بود که تولید مواد با افزایشی ۸ درصدی همچنان بالاترین تجارت غیرقانونی در افغانستان محسوب می گردد.  

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا