• انتشار: ۱۴ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۳:۵۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 67302
پرینت

نماینده مجلس آمریکا: ۵ هزار زندانی آزاد شده طالبان ممکن است وارد آمریکا شوند

کوین مک­کارتی عضو مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به پیمان صلح با طالبان و آزادی ۵ هزار زندانی آنها به عنوان یکی از بندهای این پیمان، می گوید که این زندانیان ممکن است وارد آمریکا شوند.

کوین مک کارتی یک عضو مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه ۱۴ عقرب طی یک نشست خبری به وضعیت افغانستان و پیمان صلح آمریکا با طالبان اشاره کرد و گفت که براساس این پیمان ۵ هزار زندانی طالبان از زندان ها آزاد شدند که ممکن است آنها از راه های مختلفی وارد آمریکا شوند.

او همچنین از سیاست های جو بایدن انتقاد کرد و گفت اطلاع دارد که دو تن از «تروریستان» یمنی به صورت غیرقانونی از مرزهای مکزیک وارد آمریکا شده اند.

وی علاوه کرد: «اتفاق بدی را در افغانستان رقم زدید. ما سبب شدیم که پنج هزار زندانی که برخی از آنها بدترین آدم ها هستند از زندان آزاد شوند. دیدیم که پس از چند روز آنها چکار کنند! ۱۳ تن از مردان و زنان آمریکایی را کشتند.» (احتمالا اشاره مک کارتی به حمله گروه داعش به جمعیت مردم در بیرون از میدان هوایی کابل است که در آن بیش از ۱۷۰ تن به شمول ۱۳ سرباز آمریکایی جان باختند.)

لازم به ذکر است که آمریکا پس از نزدیک به ۲۰ سال حضور نظامی در افغانستان سرانجام در ماه فبروری ۲۰۲۰ میلادی در دوحه پایتخت قطر پیمان صلح را با طالبان امضا کرد.

یکی از مفادهای این پیمان صلح این بود که دولت افغانستان ۵ هزار زندانی طالبان را از زندان های افغانستان آزاد کند.

طالبان این پیش شرط را به عنوانی پیش شرطی برای آغاز مذاکرات صلح با دولت افغانستان یاد کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.