• انتشار: 11 سپتامبر 2019
  • ساعت: 12:34
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37618
پرینت
در گزارش وضعیت افغانستان به شورای امنیت

نماینده سر منشی سازمان ملل بر آغاز گفت و گوهای بین الافغانی تأکید کرد

نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان خواستار آغاز مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان در سریع ترین زمان ممکن شد.

تدامیچی یاماموتو نماینده سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد برای افغانستان گزارش خود در مورد وضعیت امنیتی افغانستان را به شورای امنیت ارائه کرد.

آقای یاماموتو در این گزارش تآکید کرد رسیدن به یک راه حل سیاسی برای جنگ طولانی افغانستان یک ضرورت است.

وی افزود مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان باید در سریع ترین زمان ممکن آغاز شود.

او گفت: «این گفتگوها باید فراگیر باشد و نمایندگان تمام اقشار جامعه افغانستان در آن حضور داشته باشد، بنابراین ضروری است که گفتگوهای مستقیم بین افغانستان و طالبان در اسرع وقت آغاز شود.»

به گفته او، تلاش‌های یک سال گذشته فرصت‌هایی را برای صلح ایجاد کرده و اکنون اختلافات فقط با مذاکرات مستقیم میان مردم افغانستان قابل حل است.

یاماموتو تاکید کرد مردم افغانستان با امیدواری و ترس از آینده زندگی می‌کنند؛ زیرا آنان از یک طرف برای پایان درگیری امیدوار اند و از سوی دیگر ترس دارند که دست آوردهای آزادی و حقوقی شان را از دست ندهند.

او با اشاره به نشست‌های اخیری بین الافغانی در مسکو و قطر افزود این تجارب باید برای رسیدن به یک نتیجه سازنده، دنبال شود.

آقای یاماموتو ضمن اعلام پشتیبانی سازمان ملل متحد از آغاز گفتگوهای صلح بین الافغانی، تاکید کرد حمایت کشورهای منطقه و جهان نیز از این روند، حیاتی است.

یاماموتو با اشاره به افزایش تلفات افراد ملکی در افغانستان تاکید کرد برای انجام گفتگوهای صلح باید خشونت‌ها کاهش یابد تا زمینه برای برقراری آتش‌بس جهت کاهش تلفات افراد ملکی فراهم گردد.

او از تشدید فعالیت گروه داعش و افزیاش تلفات غیر نظامیان از سوی این گروه، شدیداً ابراز نگرانی کرد.

همچنین، یاما موتو، به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است به تاریخ ششم میزان برگزار شود اشاره کرد و گفت سازمان ملل از تلاش‌های کمسیون‌های انتخاباتی، نهادهای امنیتی، جامعه مدنی و نامزدان، حامیان و رای دهندگان برای انجام انتخابات فراگیر در زمان معین آن، پشتیبانی می‌کند.

او از احتمال تشدید ناامنی، میزان اشتراک کنندگان، بی‌نظمی و تقلب در روند انتخابات ابراز نگرانی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.