• انتشار: 19 دسامبر 2020
  • ساعت: 11:05
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 52171
پرینت

نماینده دائمی ایران در سازمان ملل: خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید مسئولانه باشد

نماینده‌ی ایران در سازمان ملل، هم‌چنان از این سازمان خواست در روند صلح افغانستان دخالت کند و از آمادگی ایران در روند صلح با هماهنگی سازمان ملل، خبر داد.

مجید تخت روانچی، نماینده‌ی دایمی ایران در سازمان در ملل متحد، می‌گوید خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید مسئولانه باشد و به خلا امنیتی در این کشور منجر نشود.

روانچی که روز جمعه (۲۸ قوس/ ۱۸ دسامبر) در نشست عمومی شورای امنیت سازمان ملل سخن‌رانی می‌کرد، گفت حضور نیروهای خارجی در افغانستان، دلیل بی‌ثباتی این کشور است و خروج آن‌ها باید مسئولانه و برنامه‌ریزی شده انجام شود.

به گفته‌ی او، ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان تنها از طریق روند صلح بین‌الافغانی با حمایت کشورهای همسایه، منطقه و بین‌المللی پایان می‌یابد.

روانچی گفت: «روند صلح باید دست‌آوردهای دو دهه‌ی گذشته، مانند قانون اساسی، انتخابات، حقوق زنان و اقلیت‌ها را حفظ کند. این گفت‌وگوها نمی‌تواند موازی با خشونت‌ها ادامه یابد. طالبان در مقابل  حسن نیت حکومت افغانستان برای مذاکرات صلح، باید حملات خود علیه نیروهای دفاعی و امنیتی این کشور را متوقف بسازد.»

نماینده‌ی ایران در سازمان ملل، هم‌چنان از این سازمان خواست در روند صلح افغانستان دخالت کند و از آمادگی ایران در روند صلح با هماهنگی سازمان ملل، خبر داد.

این مقام ایرانی، به گشایش راه آهن خواف-هرات اشاره کرد و گفت این رویداد تاریخی همکاری‌های اقتصادی را در منطقه تقویت می‌کند.

حدود دو ماه پیش، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه نیز، گفته بود خروج نیروهای امریکایی از افغانستان خطرهای زیادی را ایجاد می‌کند و سبب خلای امنیتی در این کشور خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.