فرهنگی هنری

“نغمه دل” وضعیت کشور را به تصویر کشید

این مجموعه شعری بازگو کننده وضعیت کلی کشور- ناامنی، عشق و وضعیت زندگی- است که در قالب شعر در آمده و تصویرگر این شرایط است.

سیدالیاس احمدی نویسنده این مجموعه گفت: نغمه دل که حدود ۱ سال روی آن تعمق صورت گرفته است، نخستین مجموعه شعری که بیان کننده وضعیت کنونی کشور-عشق، علاقه و وضعیت زندگی اجتماعی و فرهنگی جوانان کشور است.

وی افزود: در این مجموعه تلاش شده است تا وضعیت نامطلوب عشق و علاقه شهوانی که اکنون در جامعه حکم فرما است، بازگو شود.

احمدی تصریح کرد: تهاجمات فرهنگی روز به روز در کشور در حال گسترش است و تنها قربانی آن، جوانان هستند، روی همین منظور در این مجموعه درد یک جوان به زبان شعر بیان شده است.

نویسنده نغمه دل با بیان اینکه شهر و شاعری و هنر زیر تهاجم قدرت های بی سواد قرار گرفته، تأکید کرد: با آنکه در این اواخر آثار‌های زیادی از جوانان به چاپ رسیده و برای کشور افتخار آفرینی کرده اند، اما در زیستگاهی که ترور و وحشت در آن حکم فرما باشد هنر جای خود را به شلیک گلوله ها و صدای دلخراش مرمی و راکت می‌دهد.

وی ابراز کرد: در حال حاضر ندای جوانان هنرجو تبدیل به فریاد‌های مظلومانه آنها برای تأمین جان شان گردیده است؛ سران دولت به فکر قدرت و غریبان به فکر غربت از شکم گرسنه خود می‌نالند و جوانانش راهی کشور‌های بیگانه، در قعر بحرها، طعمه آب می‌شوند و یا در تنگنای مرز‌ها هدف گلوله‌های مرزبان‌ها قرار می‌گیرند.

وی در اخیر سخنانش با ابراز امیدواری از جایگاه شعری در افغانستان گفت: جوانان ما باید بکوشند تا جایگاه هنر را در کشور دریابند و نگذارند که این دستاورد دست مایه‌ی شماری از قلدران شود.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا