• انتشار: 14 سپتامبر 2019
  • ساعت: 14:32
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37728
پرینت
عبداللطیف پدرام:

نظام فدرالی گزینه مناسب برای افغانستان است

عبدالطیف پدرام از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حکومت کنونی را قبیله ای دانسه بر نظام فدرالی در کشور تأکید می کند.

آقای پدرام می‌گوید ساختار فعلی حکومت نمی‌تواند عدالت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را در افغانستان تامین کند.

جو بایدن، داوطلب نامزدی حزب دموکرات امریکا در مناظره انتخاباتی حزب دموکرات با رقبای خود تلویحا راه حل فدرالیسم را برای افغانستان پیشنهاد کرده است.

آقای بایدن در این مناظره با اشاره به تجربیات خود درباره افغانستان گفته است:«وقتی که پاکستان سه ولایت افغانستان را در شرق کشور کنترل می‌کند. افغانستان را نمی‌توانیم درست کنیم. درست شدنی نیست.»

این اظهارات آقای جو بایدن با استقبال عبداللطیف پدرام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مواجه شده و راه حل مشکلات جاری در افغانستان را فقط تشکیل حکومت فدرالی می‌داند.

آقای پدرام که از سال‌ها بدین سو، بر ایجاد حکومت فدرالی در کشور تاکید دارد، در مصاحبه با خبرگزاری جمهور گفت:«مشکل افغانستان بدون تشکیل حکومت فدرالی حل شدنی نیست.»

وی بیان داشت:« جو بایدن وضعیت جاری افغانستان را خوب درک و تحلیل کرده است که ساختار کنونی در افغانستان جوابگو نبوده بلکه تنها راه حل نجات این کشور از بحران کنونی و ختم حکومت قبیله‌ای، فقط  تشکیل حکومت فدرالی می‌باشد.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود:« در ساختار فعلی حکومت‌داری افغانستان همه اقوام نقش اساسی را بازی کرده نمی‌توانند، بلکه در حقیقت به یک حکومت قبیله‌ای می‌ماند که تبعیض و عدم عدالت را بالای شهروندان اعمال می‌کند.»

آقای پدرام با استقبال از اظهارات اخیر جو بایدن گفت:« تکت انتخاباتی ما (آزادی، عدالت و امنیت) با دیدگاه و هدفی آقای جو بایدن به خاطر تامین عدالت و امنیت سراسری در افغانستان زیر ساحه حکومت فدرالی موافق  است و بر تشکیل حکومت فدرالی نیز تاکید می‌کند.”

وی تاکید کرد که ساختار فعلی حکومت نمی‌تواند عدالت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را در افغانستان تامین کند، از این رو نیاز است تا ساختار کنونی حکومتداری به فدرالی تغییر کند تا همه شهروندان در ساحه حکومت فدرالی از حقوق شهروندی شان بهره‌مند شوند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهور افزود:”افغانستان با ساختارحکومت فدرالی می‌تواند به زودترین فرصت به امنیت سراسری و تامین حقوق شهروندی بدون تبعیض و کشمکش دست یافته و همچنان روابط بسیار نیک سیاسی و تجارتی را با کشور‌های همسایه و همچنان جهان برقرارنماید.»

آقای جو بایدن پیشنهاد کرده است  نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شوند و درعوض پاکستان پایگاهی برای این سربازان در اختیار امریکا بگذارد تا واشنگتن بتواند به جلوگیری از حملات تروریستی از افغانستان به امریکا ادامه بدهد.

آقای بایدن گفت نیروهای امریکایی می‌توانند با پرواز از این پایگاه‌ها “عملیات ضدتروریستی” خود را در افغانستان ادامه دهند.

اما آقای پدرام در این باره می‌گوید افغانستان با تشکیل حکومت فدرالی تبدیل به یک کشور مستقل به معنی واقعی آن می‌شود در آن صورت افغانستان اجازه تعیین تکلیف و هیچ پروازی نظامی را به خاک خود از هیچ ناحیه‌ای نخواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.