• انتشار: 29 نوامبر 2018
  • ساعت: 08:16
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30774
پرینت

نشست ژنو برای افغانستان با نشر اعلامیه مشترک به کار خود پایان داد

نشست دو روزۀ ژنو درباره افغانستان، که با حضور نمایندگان ۶۱ کشور و ۳۵ نهاد بین المللی در کشور سویس برگزارشده بود با انتشار یک اعلامیه مشترک به کار خود پایان داد.

به گزارش رها، نشست ژنو درباره افغانستان، پس از دو روز، با انتشار یک اعلامیه مشترک به کار خود پایان داد.

این نشست، برای ارزیابی دستاوردها و چالش‌های افغانستان، با حضور نمایندگانی از ۶۱ کشور و ۳۵ نهاد بین‌المللی برگزار شده بود.

هیأت دولتی افغانستان در این نشست، رسیدن به صلح را از مهم‌ترین برنامه‌های این کشور عنوان کرد و خواستار حمایت جامعه جهانی در این زمینه شد.

اشرف غنی رئیس جمهور، در سخنان خود از تشکیل یک هیات ۱۲ نفری برای مذاکره با گروه طالبان خبر داد، ولی تأکید کرد که هرگونه تطبیق توافقات صلح، به حداقل پنج سال زمان نیاز خواهد داشت.

آقای غنی که در مراسم گشایش رسمی نشست ژنو، در حضور نمایندگان جامعه جهانی صحبت می‌کرد، گفت که هر نوع توافق صلح با طالبان، باید همراه با احترام به قانون اساسی افغانستان، و احترام به حقوق زنان باشد.

او گفت: “ما در پی رسیدن به توافقات صلحی هستیم که در آن، طالبان افغان در یک جامعه دموکراتیک و همه‌شمول، سهیم باشند. تطبیق آن، حداقل به پنج سال زمان نیاز خواهد داشت”.

واکنش طالبان

با اینکه نمایندگان طالبان در نشست ژنو، حضور نداشتند، ولی رسانه‌ها به نقل از منابع این گروه گفته اند که جریان این نشست را از نزدیک دنبال می‌کنند.

ساعاتی پس از پایان نشست ژنو، طالبان با انتشار یک اعلامیه درخواست‌های آقای غنی برای صلح را “بالاتر از صلاحیت” او خوانده و یک‌بار دیگر تأکید کردند که حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان نیستند.

در اعلامیه طالبان آمده که امریکا، به عنوان نیروی تصمیم‌گیرنده در امور افغانستان، طرف اصلی مذاکرات آن‌ها است.

این در حالیست که دولت افغانستان هیأت ۱۲ نفره را برای پیگیری مذاکرات صلح با طالبان تعیین کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.